Lite dagliga händelser i textform 2009 J

Tillbaka

2009-12-31

Mycket händer som vanligt!
Vi har haft en fin jul med mycket god mat och trevligt sällskap.

De sista dagarna har här varit ordentligt kallt, natten som gick under -20 grader brrr
Men vi slipper ju både mygg, knott och ormar i naturen

 

Nu vill jag o Thomas, Roda, Jorrie, Nico, Qera, Ruffa, Unika och Zephyr 
önska er ett 
GOTT NYTT ÅR 2010

och hoppas att ni slipper alla fyrverkerier. 
Så ses vi på nytt nästa år :-) 

 

2009-12-21

Vilken dag idag , sol, kallt och gnistrande snö + att på em så snöade det en del. Förutom att det är över -10% så är det en perfekt tid och väderlek :-)
Ibland blir man som barn på nytt, jag kunde inte låta bli att fånga snöflingor på tungan när jag var i skogen med hundarna på em, vilken tur att ingen såg mig.
Jag skrattade gott åt mig själv och njöt av livet vilket man gör alldeles för sällan.

Mitt på dagen fick jag ett SMS där Qeras o Unikas uppfödare Astrid S. berättade att Zenith ( Unikas mamma) hade blivit 
Dagens BÄSTA VETERAN på en stor utställning i Wijchen i Holland!
Ett stort GRATTIS från alla oss i Falghult!

På kvällen kom ett samtal som jag väntade spänt på :-)
Katarina Bladh ringde och berättade att Kelly nu var parad med Enzo och att allt gått bra. Nu är det bara några veckors väntetid tills vi vet om hon är dräktig.......med tanke på Kira så vågar man inte hoppas för mycket i alla fall.

TACK snälla Katarina för all hjälp med parningen, det var guld värt!

 

2009-12-20

Nu är det bara 4 dagar kvar till jul och jag har knappast börjat julstäda/pynta ännu. Fast tanken var att allt skulle varit klart denna helgen, jaja så är det alltid något annat dyker alltid upp och vadå städningen springer inte bort. :-)

Det kommer många julkort per post (som är mest kul att få) och många per mail :-)
Tack alla som skickar dom!


Det kommer också kort från valpköparna nästan varje dag o det är så kul även om jag inte hinner fixa till alla o sätta in här. 
Men ett på Malik som jagar möss måste ju med :-)

Och ett på hans "bror" Rasmus när han springer för fullt.

Det har också kommit en bild på Idun från Japan. Hon trivs verkligen hos sin nya familj och hon ser verkligen söt ut på denna bilden :-)

I fredags var jag i Slöinge och opererade Roda för en tumör igen som hade växt väldigt fort den senaste veckan. 
Den hade kommit tillbaka på samma plats i ljumsken som den vi tog bort i somras.
Nu hoppas vi att dom fått bort allting och att hon får bli bra framöver o kan fostra kommande valpar som vi hoppas på under vårkanten.

 

2009-12-19

Jag kanske ska berätta lite om resan till Finland :-)
Vi åkte på torsdag middag upp till Stockholm och resan över till Finland gick bra med Viking Line. Vi hade även tur att det inte blåste så mycket på natten utan vi fick sova en del trots stenhårda sängar och inga "goa" kuddar. 
Skit också att man glömde sin egen hemma.
Det är ingen idé att rasta hundarna ute på däck på båten för dom gör ändå ingenting utan dom går bara runt o ser ut som det luktar "pyton".
Som tur är kommer vi i land nära Åbo slott och där finns fina rastmöjligheter. 
Det tråkiga är dock att en massa människor struntar i att plocka upp efter sina hundar så det gäller att se vart man sätter ner fötterna.
Vi tog en liten tur i Åbo och tittade bla på domkyrkan och kvarteren däromkring.

Sedan fortsatte vi till Helsingfors där vi skulle bo på Hotel Arthur. Vad jag inte hade fattat var att hotellet låg mitt inne i stan men det låg en fin park strax intill så det löste sig med hundrastningen :-)
Parkeringen av bilen var dock en annan sak, för första gången var jag med o parkerade i ett STORT underjordiskt garage, det var mer som katakomber under stora delar av innerstaden. 
Det var inte lätt att hitta ut om man säger så i alla fall inte första gången .....
Här är vi på väg upp för att gå till hotellet :-)


Vi bestämde oss i alla fall för att köra ut till utställningsplatsen på fredagen för att ha ett hum om var det låg. Våra GPS:er fungerade som tur var då i alla fall.

På lördagsmorgonen så fungerade dom INTE när vi körde ur garaget och då blev det lite panik om man säger så.... men efter en stund, vi visste ju åtminstone åt vilket håll vi skulle köra,  så kom dom igång och jag drog en suck av lättnad.
Vi var tidigt på plats, för tidiga tyckte dom andra som var med :-)) Men jag är alltid orolig när jag ska iväg och vill vara tidig så jag slipper gå så långt och hittar en bra plats för hundarna vid ringen. 
För en gång skull skulle Ruffa in i ringen först och Maarja skulle visa henne åt mig. Hon visade henne i Estland i finalen och gjorde det så bra :-)
Tyvärr så haltade Ruffa lite ca 1 tim innan hon skulle in i ringen vi upptäckte det när vi tränade. Det var väldigt halt på golvet i utställningshallen och hon hade snott runt på golvet o trillat strax innan.... 
Men jag gick med henne nästan hela tiden fram o tillbaka innan hon skulle in och Maarja tog en lite mindre runda i ringen så allt gick utmärkt! Men så nervös som jag var utanför ringen har jag ALDRIG varit innan, det var nästan så jag kräktes.
Ruffa o Maarja kom ut med CERT, BIR och FINSK VINNARTITEL-09. WOW!!!!
Tack snälla Maarja för all hjälp!


Några timmar därefter var det Mervin och Tetras tur, men deras domare var inte på spenderhumör precis. 



Av 37 hundar var det bara 3 hanar + 5 tikar som fick EX. resten fick VG eller G och dit hörde Mervin o Tetra så klart.
Min åsikt var att några av dom som fick EX borde inte fått det men några andra borde haft det istället. Men men domaren dömer inte jag på utsidan :-)
Till slut lyckades hon i alla fall pricka in dom 2 bästa hundarna för dagen till BIR o BIM och båda kom från Kennel Manusia's :-)
Maarja, jag och Ruffa stannade till finalen medan dom andra åkte tillbaka till hotellet.
Vi visste ju att det bara var in o ut men man vill ju att rasen ska visas upp i alla fall.

På söndagsmorgon kom vi inte iväg lika tidigt som det var planerat (av mig alltså) men vi fick bra parkering i alla fall.
Idag var Ruffa i samma ring som Kooikrarna så allt blev mycket enklare. 
Ruffa o Maarja lyckades även den dagen och det blev BIR och CACIB och nu titeln 
NORDISK VINNARE-09. 
Jag vill bara påpeka för den som tror ( och gärna säger det också) att för att man är ensam i ringen så blir man inte automatiskt BIR, å nej så enkelt är det inte det vet jag av erfarenhet med flera olika raser.

Sedan blev det Kooikrarnas tur och Theo Leenen från Belgien var lite mer generös med sina EX till hundarna.

.

Mervin o Maarja skötte sig jättebra i ringen så till slut så, av 18 st hanar (om jag minns rätt) varav 10 st championhanar, hamnade Mervin på en hedrande 3e plats i BÄSTA HANE. 
Ettan och tvåan var redan Finska Champion så Mervin fick CERTET. 
Ni kan tror att det var många som JUBLADE runt ringen både vi svenskar o några finnar :-)) 
På söndagen hann vi inte stanna på några finaler utan vi åkte iväg för att hinna med färjan. Det hade börjat snöa en hel del så resan tog längre tid än vi trodde men vi hann i tid i alla fall, trots att vi tog en LÅNG fikapaus :-)
På kvällen på båten var vi ju bara tvungna att fira och vi delade en flaska vin, Katarina gillar inte champagne :-)
Hemresans bädd var lika hård och radion gav ifrån sig oljud hela natten så vi vaknade bägge två med huvudvärk på morgonen, det var inte pga vinet bara så att ni vet :-)
Jag körde den första sträckan genom Stockholm o ner till Brahehus, sedan tog Katarina över. Vi tog en fika tillsammans med Uffe, Eva och Cassandra som skulle direkt hem med Mervin! 
Behöver jag säga att vi fortfarande var glada över Mervins CERT och jag över Ruffas strålande resultat :-))
Det var tur vi kom hem på måndagen för det hade börjat snöa ordentligt i Stockholm och det syntes att många inte hade bytt till vinterdäck.....

Dagarna efter jag kommit hem var jag rejält trött och sov mycket!

 

2009-12-09

Idag kom årets första julkort, jättekul för jag älskar julkort! :-) 
Det är alltid lika kul att få kort/brev på posten oavsett året men tyvärr så glömmer vi ofta det sättet nu för tiden. Och så är ju Internet billigare ....

Här är ett foto på 2008 års julkort som vi fick! 
Visst är det vackert!!

Imorgon åker Katarina Hall med Tetra och jag med Ruffa till Finland för att ställa ut på deras dubbelutställning. 
Första dagen är det Finsk Vinnare o dag 2 Nordisk Vinnare.
Vi har även "lurat" med Uffe, Eva och Cassandra så dom ska ställa Mervin :-)

Jag håller tummarna för att det inte blir för blåsigt under överresan, och ni andra kan väl håll tummarna för alla tre hundarna!

 

2009-12-08

Jaha då blev det en sådan där dag igen då man skulle stannat under täcket......

Först ringde Therese och berättade att Kira var tom så där blir inga valpar denna gången tyvärr. :-(

Sedan åkte jag och pappa ner till Slöinge med Roda, Jorrie och Offa. Alla 3 hade lite olika typer av "tumörer" kändes det som.
Jorries först, den på örat var en liten vårta o den som sitter i bakre juvret var så liten så vi ska avvakta och se om den växer och då ska vi i så fall ta bort den. Det kan ju också vara en förhårdnad liten mjölkkörtel.
Rodas "juvertumör" hade dock kommit tillbaka på samma ställe som förra gången trots att vi trodde att allt var borta. Nästa fredag ska den opereras bort för den växer fort!
Offa som fyller 12 år i februari 2010 hade en stor tumör på sin ena armbåge och den ska tas bort nu på fredag, så då får vi hoppas att det inte är något elakartat.

Nu vill jag inte ha flera dåliga nyheter så nu ser vi framåt med tillförsikt och väntar på att nästa tik ska börja löpa :-) 
På detta sättet fick vi ju minst 7 v som var inplanerat för valpar till att göra annat ...på gott o ont!

För att se något trevligt :-)
Här kommer ett kort på Tira o hennes kompis Diva

 

2009-12-07

Idag fick jag mail från USA, River och Liz har tagit sin första titel i agility hopp 
"Novice Agility Jumpers (NAJ) title". 
Enligt Liz ( jag vet inte ) så är han den första Kooiker i USA som fått den!

ETT STORT GRATTIS från oss på denna sidan "pölen". 
Vi ser fram emot bilder också :-))

Vi vill också skicka ett STORT GRATTIS till Marion och Finley i Österrike.
Finley blev bästa junior med EX i helgen i sin debut i juniorklass. 
Han var exakt på dagen 9 månader......

 

2009-12-06

Tack alla ni som kom på träffen i lördags. 
Vilken uppslutning det blev, vi var 50 personer och 28 Kooikrar + 4av annan ras :-)

Det var inte lätt att få med alla på en bild men här dom flesta men på långt håll :-)
Jag kommer att lägga ut fler bilder från träffen under blandade bilder så snart tiden räcker till. 
Vi började med en långpromenad med en tipsrunda som avslutades nere i skogen där Gosia, Jan och Christer mötte oss med varm glögg och pepparkakor samt 
Elses goda Danske ÆBLESKIVER. Receptet finns under dec 2008 :-)
Vi hade även besök av flera st som var intresserade av rasen och jag hoppas dom fick en bra information av alla som fanns på plats.

Sara och Micke samt Randi höll i lite olika övningar bla uppletande och kontaktövningar.

Både jag o Thomas är så tacksamma för att Gosia kunde komma o hjälpa oss nu när vi blev så många!

 

2009-12-03

Idag vill jag gratulera min moster Mona, hon känns mer som en syster, på hennes födelsedag. 
Äntligen har dom kunnat flytta hem igen efter nästan 1½ år i sommarstugan. 
Dom fick en vattenskada förra sommaren som försäkringsbolaget o byggfirman  inte fixat klart innan nu. 
3 ggr har dom fått göra om alla golv o all tapetsering eftersom allt varit fuskjobb. Till slut blev det dock en bra kille som kom o fixade till allting.

Idag fick jag reda på att det blir ingen mer kattunge på ett tag. 
ALLA 4 kattungarna som föddes var killar snacka om otur men vad gör man naturen styr. 
Så nu håller vi tummarna att det går bättre till våren!

Jag satt o räknade igenom hur många som har anmält sig till träffen på lördag och det är 50 st personer och 27 hundar, helt otroligt men det ska bli jättekul att träffa alla. Hoppas nu bara att det inte ösregnar.......

 

2009-12-01

SOLSKEN!! 
Visst blir man glad av solen. Och förutom det så har vi frost så det är rent o fint överallt! Det enda jag saknar nu är 10 cm SNÖ! :-))

Nu har jag fått resultatet från Marina och det gick ju jättebra. 
Leo o Marina hade 90 poäng av 100! 
Ett stort GRATTIS till er!

Vi fick en liten fin berättelse med en massa kort från Mirac uppe i norra Sverige. Både han o matte/husse verkar trivas tillsammans :-)
Tack snälla för brevet vi blev så glada.
Nu har vi varit i kontakt med alla Unikas valpköparna, i Japan, Finland och Sverige och alla är nöjda i alla fall så här långt!

 

2009-11-30

Måndag morgon o så klart regnar det IGEN............:-(

I fredagskväll var det Rallylydnadstävling i Göteborg och jag vet att både Leo, Abbe o Peppe skulle tävla men jag har inte fått några resultat från någon. 
Lite besviken måste jag säga att jag är ......:-(

Men för att återgå till helgen.

I lördags åkte jag upp till Lilleström för att bara titta. 
Jaja visst är man knäpp, åka över 80 mil bara för att titta men kul var det.
Jag startade strax före 4 på morgon o tyckte jag hade god tid och visst jag var bara 4 km från utställningsplatsen strax före kl 8.... men sedan tog det tid. 
Kl 9,05 rusade jag in i utställningshallen. 
Tänk en av Norges största mässlokaler och så finns det bara 1 väg in till parkeringen, ja mer behöver väl inte sägas om hela det kaoset. Gud bevare mig vad bedrövligt.
Jag hann dock in till Kooikerbedömningen vilket lika gärna kunde ha kvittat enligt mitt sätt att se det. Det delades ut flera 2or och en del var helt berättigade. Det delades också ut en del CK som gjorde att man nästan fick hjärtstopp. Nu minns jag inte domarens namn men en -3 på +3- -3 skalan är rätt. 
Vad han bl a premierade var hundar med övervikt i alla fall så rullade ryggarna rejält när dom rörde sig.
Dock blev Enzo bästa hane och det är bara att varmt gratulera för han var snyggast för dagen ( blev dock bara BIM) trots att han inte var överviktig :-)
Vad som gjorde mig helt rasande var en till i ringen som senare visade sig skulle bli domare. Hmmm...
Vid ett tillfälle höll den "riktige" domaren på att titta igenom en av hundarna vid huvudet då kommer den andre domaren rakt bakifrån o bara sticker in handen o känner på hunden testiklar. Vilken tur att det var en hane som inte brydde sig, det kunde slutat med katastrof på många sätt annars.
Jag talade med honom efter Kooikern var färdigbedömd om Kooikerns sätt och vad han gjort och han erkände att det var dumt gjort ... 
Däremot fick jag en uppsträckning av ringsekreteraren efter det för man får inte tala med domaren utan deras tillåtelse.....??? Fast han var ju inte domare än men men strunt samma ??

Efter detta fick Ting sina saker till SKooi shopen som jag hade handlat hem till dom från Holland.

Nu började det närma sig för lagen att tävla i agility.
Gatsby ingick ju i lag "Follo Fantastic Four "där det var ytterligare en Kooiker, en blandras (ursöt) och en Bedlingtonterrier.
När vi satt o tittade på de andra som tävlade först såg vi hur otroligt hal konstgräsbanan var, så det gällde att ta det lugnt för att komma igenom utan att diska sig.
När det var deras tur så skulle ju Jan-Fredrik filma och jag sa till honom att hoppas allt fungerar nu då :-)) 
Visst gjorde det så ...MEN han hade satt i ett litet kort som bara räckte till halva Gatsbys tävling , ni kan tro att han fick höra det efteråt!! Som tur var så hade en annan person också filmat det hela.
Gatsby blev bäst i sitt lag ( bara lite tidsfel) o en diskade sig men poängen tillsammans blev bra så det hela slutade med att dom tog sig till finalen på söndagen.
Tyvärr kunde jag inte stanna vilket så klart hade varit jättekul men jag fick info per SMS i går :-) 
Gastby hade 2a bästa resultat i laget på söndagen så han hade gjort en bra helg.

FOLLO FANTASTIC FOUR SLUTADE 3a i mellanklassen och blev därmed BRONSMEDALJÖRER!
GRATTIS ALLIHOP Marit, Åse, Mette och Lars!
Här på väg in till prisutdelningen!

Igår den var det också valputställning på Åby i Göteborg.
Det gick bra för våra valpar :-) 
Canton blev BIR , som vanligt kan man snart säga , och Mandy blev BIM. 
Sara hade visat henne på ett väldigt bra sätt och hon var så glad efteråt. 
Tira blev 2a bästa tik med HP en fint kort på henne här nedan.

Och ett kort på Sara o Mandy!

Tack Hanna/Jim och Helena för korten :-)

 

2009-11-27

Tänk vad dagarna går fort. 
Nu har jag i alla fall bestämt att kattungen ska kallas Zephyr :-) 

Imorgon åker jag till Lilleström i Norge och ska titta på utställningen ( 13 Kooiker anmälda) och så klart på agilityn. :-)
Gatsby ska ju vara med o tävla i lag i NM och såklart håller vi tummarna för att allt ska gå bra. 
Han har ju dock inte dom optimala förutsättningar för tillfället, Cinta har precis gått in i sitt höglöp....ja vad säger man mer än 
"Ni gör så gott ni kan vi hejar på er oavsett"  

Tack för alla bilder som kommer, här en av Isaak som bor i Stockholm! 
Visst är han söt :-)

Det är jättekul att så många redan har anmält sig "Glöggträffen" den 5/12.
 40 personer o 20 hundar :-) 
Sista anmälan är den 1/12 så det finns fortfarande tid!

 

2009-11-24

Jag glömde ju såklart att skriva att Zephyrus är en Norsk Skogkatt, jag bara tog för givet att ni förstod det, sorry...men tittar man här är det mer en apa....

Han börjar vänja sig vid hundarna nu i alla fall vid Ruffa :-)

Nu är det bara drygt 1 v kvar innan det ska födas kattungar i Holland och jag hoppas så att det blir en liten hona till oss. 
Rasen? En Chatreux :-))

Titta på denna länken om ni inte såg den under nyheter
http://www.vimeo.com/7356697

Jag måste erkänna att jag grät när jag tittade det är så fantastiskt gjort o vilket samarbete. Dom säger att mannen är 97 och hunden runt 15.....

 

2009-11-22

Nu börjar livet så sakta återgå till det normala igen :-))
Jag fick halsont o huvudvärk + lite feber efter Hollandsresan så hela veckan har gått åt till att försöka bli bättre. 
Men vi börjar från början :-))

Torsdagen den 12/11 åkte jag ner till Katarina för att beskriva hennes valpar men innan dess så åkte jag o besökte vår ( vi är 3 st som samäger honom ) "lille" kille från Schweiz, Rawenclaw men numera kallad Wim!

Han är nu ca 5½ mån och har växt upp till en mycket trevlig o vacker kille.
 Hoppas dock att han slutar o växa snart! :-)
Tack snälla Lena för en trevlig stund och all god mat!!

På kvällen beskrev vi valpar o tog en massa kort ni hittar mer om det på Katarinas sida. www.fagayas.se 

Mycket tidigt på fredagsmorgonen så styrde vi kosan mot Holland men såklart hade vi flera ställen att besöka innan dess :-)

Först var det Bordershop i Puttgarden där vi skötte om julens inköp, sedan fortsatte vi mot Holland. Tyvärr var vädret bedrövligt och det är en massa vägarbeten så det tog sin tid. Vi hade bestämt att åka in till Intratuin i Almelo och handla lite kul saker men tiden bara rusade iväg så vi hade bara knappt en halvtimme på oss enligt GPS:en när vi var utanför Osnabrück. 
DÅ insåg jag en sak :-)) 
Katarinas GPS var ställd på SOMMARTID! Så vi vann en hel timme och det räckte även om vi säkert hade kunnat använt fler timmar till att shoppa !
Dom har alltid så fina skyltningar så man känner sig som barn på nytt!

Härliga isbjörnar eller hur :-)
Katarina skulle köpa lite olika julklappar men fastnade vid korgarna istället, det är inte lätt när man måste välja men jag tror det blev båda två till slut :-)

Sedan bar det ner till Asperen där vi hade bokat rum på hotellet som ligger i anslutning till utställningen. 
Det är perfekt att bara gå 50 m på morgonen och så är man i utställningshallen! Speciellt för oss morgon trötta

På lördagsmorgonen blev det en LÅNG sovmorgon och sedan åkte vi ner till Leerdam för att shoppa lite mer. Och kan ni tänka er vi hittade saker att handla där också men nu började bilen bli ganska full, trots att vi bara var 2 st och inga hundar med oss, så vi bestämde att ta det lugnt.

På eftermiddagen skulle vi besöka en eendenkooi och titta!

Vi hade varit både här o på några andra innan men det är alltid kul att titta igen och kanske få nya o bättre bilder.

Det började med lite fika och en introduktion om eendenkooi i allmänhet i Holland o den i Wardenburg i synnerhet! 
Vår guide talade inte så mycket eng men vi fick med en "tolk" till engelska :-) 

Vi fick även se ett bildspel på engelska om vad man gör.

Därefter var det dags för en rundvandring i Eendenkooien och vi fick tillfälle att ta en massa bilder :-) 

På slutet tog jag även en bild på hur en eendenkooi kan vara uppbyggd. Det är lite olika form på dom i olika delar av landet.


När jag hinner ska jag lägga upp fler bilder under blandade bilder. Tänk om dygnet hade 48 timmar istället....???

På lördagskvällen åt Katarina o jag middag med de flesta av dom som kom från Danmark, mest uppfödare. Det var en trevlig kväll där vi talade om en massa olika saker och bytte erfarenheter :-)

Så blev det äntligen söndag och VHNKs Clubshow skulle gå av stapeln.

Det var inte så många hundar i år "bara" 141 st. 
Om jag minns rätt så var nästan 200 st för en 5-6 år sedan. 
Året när Jorrie vann, 2000, var det 192 st det glömmer jag aldrig :-)

Det var många vackra hundar men tyvärr visade det sig att en massa hade samma hane som far eller morfar/farfar och det var inte så kul. Den genetiska basen verkar bli snävare o snävare istället för tvärtom. :-(

Men här kommer lite bilder på några i mitt tycke vackra hundar :-))

Moonhaven Dream Come True "Hedda" som är efter Cirtap's J-G Prinses Leopoldina "Kelly". 
Tyvärr så är Hedda som mormor Jorrie hon gillar inte utställningar något vidare så svansen bärs för lågt. Synd på en så snygg o välbyggd tik!

En snygg hane från Holland! :-)

Även detta en vacker hane men från Sverige :-)) 
Dizzy Diggers Elton som blev 2a i sin klass.  
Ett stort GRATTIS till Eltons ägare Katarina Bladh!

Ett stort GRATTIS till
Bullbenz Kooi Udde Geri "Uffe" från Finland som vann sin klass med den äran!
Här med båda sina ägare :-) 
Limbo är helt klart STOLT över sin son och det är både Nina o jag också!

Sedan vill vi också GRATULERA
Cirtap's J-R Prinses Meikes dotter 
Prinses Anatevka van Dyjadin som vann öppenklassen och 

Meikes andra dotter 
Royal Fayza van Dyjadin som vann juniorklassen .

Direkt efter att utställningen var klar så satte Katarina och jag oss i bilen och styrde kosan hemåt!
Det var en tuff resa med mycket regn men vi kom båda lugnt o säkert hem när morgonen grydde!

På onsdagen så skulle jag hämtat hem vår lille nya kisse men Annika o hennes man var så gulliga att dom kom hit med honom istället eftersom han besiktigades i Kinna på morgonen.

TACK SNÄLLA för att ni kom hit!
Han heter S*Älvdansens Zephyrus i stamtavlan men ännu har vi inte bestämt vad han ska kallas :-)  
Jag grunnar på Gustav (jag älskar katten Gustav) men han är lite för vild för att vara en Gustav.....Thomas tycker Tiger....hmmm vi får se vad det blir. Det bästa hade ju att gjort något av hans riktiga namn men det är svårt, Zephyr, Fyren osv....
Har ni förslag så berätta gärna om dom.

Han har redan hittat sin favoritplats i våra sängar! 
Jaja jag vet vi ska inte ha djur i sängen men ett tag i alla fall

 

 

2009-11-11

WOW vilken helg det blev!!

Men vi tar det från början :-) 
Jag åkte upp till Stockholm i torsdags em och på resan dit fick jag SMS som berättade om att en Kooiker i Sverige dött av ENM ( en mycket ovanlig sjukdom hos Kooiker), ägaren hade skrivit om det på klubbens forum. Jag blev så klart orolig och ringde upp o kollade om det var sant och vad som skrivits. 
Efter ytterligare några mobilsamtal där alla sa samma sak ringde jag till Yvonne i avelsrådet och undrade om dom visste om det, det gjorde dom inte......
Tydligen hade obduktions protokollet kommit samma dag till ägaren som ville berätta om tragedin som hänt. 
Jag tycker det var starkt gjort av henne att berätta även om jag tycker att hon först borde meddelat sin uppfödare som inget visste.
Själv har jag också för en tid sedan fått reda på en sjuk hund från min uppfödning genom forumet och det kändes så tråkigt att jag inget fått veta innan trots att vi hade en del kontakt.
Avelsrådet skulle ta tag i allt detta så snart dom kunde och jag åkte vidare med den uppfattningen. Jag påpekade också för Yvonne att den Tyska klubben hade ett uppfödarmöte under kommande helg o det vore ju bra om alla informerades samtidigt när det ni fanns möjlighet.
Döm om min förvåning när jag bara någon dag senare ser att avelsrådet har censurerat bort ägarens inlägg i Forumet? 
VARFÖR? 
Varför var det så känsligt? Inget vettigt svar har i alla fall kommit på mina olika frågor på forumet.
Nog om detta sorgliga, fortsättning följer säkert.

På fredag morgon anlände jag, Nico, Jorrie och Ruffa till Åbo och gick en härlig promenad innan färden fortsatte vidare till Helsingfors o där vidare med färja till Tallin. Döm om min förvåning när jag körde iland i Tallin.....

Jag skulle bo hos Tiiu som har "Täpi" och samtidigt titta på 3 av Leos valpar :-)
Dom var såklart jättesöta!!!
Vi bestämde oss för att ta en promenad innan vi for in till Tallin o vandrade runt i gamla stan. 
Ni kan tänka er att hundarna var glada för all snö som fallit !

Det kommer lite bilder längre fram från kvällspromenaden i Tallin.

På lördagen, mycket tidigt, åkte vi vidare till Tartu och dagens utställning!
Döm om min förskräckelse när jag inser att det är samma domare till Kooiker o Wetter som det var i Neumünster förra året :-(
 Jag bad honom då att bl a lära sig standarden för Wetterhoun efter att han sagt till mig att Ruffa var inte byggd för att kunna röra sig snyggt. 
6 v innan dess hade hon ju blivit Clubshowwinnare i Holland för 2a gången .....

När det var dags att gå in i ringen med Ruffa visade det sig att han inte skulle döma henne i alla fall, hon var flyttad till en annan ring o domare. 
Han var inte auktoriserad på den rasen??????
Ok men nu var det i alla fall tid för Kooikerhondje och vi gick in i ringen med lite magvärk, skulle han känna igen mig tro? 
Ja jag vet man ska aldrig ifrågasätta en domare men det finns gränser när dom är oförskämda.
Han blev stormförtjust i Nico och han blev bästa hane med CERT o CACIB, den ende för övrigt med Ex.
Sedan var det Jorries tur och Tiiu hade lovat mig att visa henne och det gjorde hon med den äran!!! Jorrie fick både CERT o CACIB o blev 2a bästa tik.
Efter bedömningen kunde jag inte låta bli att fråga varför han inte dömde Wetterhoun längre men då blev svaret att dom hade skrivit Dutch pointing dog och inte Dutch water dog......och han dömde inte Staby. :-)) 
Men när jag frågade om han inte dömde i Tyskland förra året såg jag att det gick upp ett ljus för honom o han kände igen mig, men han bara skrattade gott!

Efter det travade jag iväg till den andra ringen och fick Ruffa bedömd av Rui Oliviera. Han hade dömt henne innan och tyckt om henne så magontet hade lagt sig en del. Och det gick bra hon blev BIR med CERT o CACIB!

I och med detta så kunde vi ansöka om titeln ESTONIAN CHAMPION för alla 3! Det hade jag inte i min vildaste fantasi kunnat drömma om även om jag hade hoppats så klart! :-)
I finalringen så visade Tiiu Nico eftersom jag skulle visa Ruffa men så stod vi och talade med en tjej som är juniorhandler i Estland och mycker duktig, Maarja K. och då skojade vi o frågade om hon ville visa Ruffa och DET GJORDE HON! 
Vilken duktig tjej varför bor hon inte i Sverige????

På kvällen firade jag o Tiiu med bl a en flaska champagne, lite god ost och kex!

Vi hade planer på att strunta i söndagens utställning eftersom det gått så bra men bestämde trots allt att stanna och vilken tur det var att vi gjorde det..:-) 

För på söndagen gick det ändå bättre för nu blev Nico BIR och Jorrie BIM och 
Ruffa BIR!
Jorrie skötte sig så fint idag igen med Tiiu, nästan tom bättre än på lördagen, hon sprang så fint och glatt med viftande svans!
Först tänkte vi åka hem direkt efter bedömningen men ändrade oss när vi såg att det var samma domare i finalen av grupp 8 som vi haft i rasringen. 
Hon hade gillat både Ruffa o Nico så kanske kanske......men vadå det finns 1 vuxen Kooiker i Estland varför skulle en Kooiker placera sig?

Jag bestämde att jag ville visa Nico själv idag och Tiiu fick ta Ruffa :-)) 
Tiiu ville byta hela tiden men jag sa nej!! Så kom ju Maarja igen och tog Ruffa och Tiiu blev bara sååååå lättad!!
Domaren valde till slut ut 6 hundar som fick vara kvar i ringen och jag tänkte att det var inte illa att bli bland dom 6 bästa. 
Men dom tog inte bort någon utan började ropa upp 4e placeringen, på estniska inget annat språk,...... jag tittade till höger o vänster men ingen reste sig och jag fattade nada!
Då tittar han som talade på någon men jag uppfattade inte att det var jag o Nico som blivit 4a innan någon ur publiken ropade på engelska " Det är ju DU BIRGITTA" !
DÅ gick det upp ett ljus och jag blev bara SÅ LYCKLIG!
Tänk att min nästan 7½ år gamle Nico blev gruppplacerad igen! 
Men säga vad man vill om honom men röra sig snyggt det kan han verkligen!

Visst ser vi förvånde ut ? :-)

Tack snälla snälla Marianne att du hade din kamera med dig och att du tog dessa bilder! Jag hade ju ingen tanke på något sådant här!

På måndagen styrde jag resan hemåt men när jag ändå var i Finland så ville jag ju såklart träffa Peter och Isla, Unikas småttingar som flyttade till Finland för några månader sedan.
GPS:en sattes in på Rauma o på em bjöd Anne på en härlig kycklingsoppa! 
Snälla Anne jag vill gärna ha receptet!

Peter var lika härlig i sitt sätt som jag mindes och han har växt på ett jättefint sätt hittills. Familjen verkar nöjda med honom och det gläder mig!
Han älskar att sitta i knät och det är lovande! :-)

På vägen ner till Åbo så träffade jag Isla och Jonna och återigen blev jag så glad att se en söt o trevlig valp! Jag tom frågade om Isla kunde flytta hem till oss igen men det var liksom inte läge för det  :-)

Jonna är så glad i sin lilla vildbase!

    

Efter dessa besök så var det raka vägen ner till Åbo och en sista rastning innan vi skulle gå ombord på båten och åka hem.
Det tog inte lång tid efter vi fått hytten som vi somnade allihop!
Fast en flaska champagne hade jag varit o handlat på båten som Thomas o jag skulle njuta av och fira lite hemma på tisdagskvällen!

Vilken resa det blev till Tartu, jag är så glad att jag kom iväg och jag vill återigen tacka Tiiu för all gästfrihet och hjälp med hundar o språk inte minst!

Vi ses i Helsingfors till Nordisk Vinnare i december!

Imorgon ska jag åka till Skåne och hälsa på Lena o Wim och efter det ska vi beskriva o fota Katarinas valpar!

Tidig fredag morgon bär det av till Holland och VHNKs Clubshow på söndag! Fast innan dess ska vi shoppa och bl a åka o titta på en Eendenkooi!
Jag återkommer om detta nästa vecka! 
Och jag glömde ju nästan berätta att nästa vecka kommer ju Zephyrus hem till oss, det ser vi verkligen fram emot!

 

2009-11-04

I natt har dom lovat snö, ev ska det komma en 5-6 cm så hoppas nu att folk har bytt till vinterdäck. Det är ju alltid en del som aldrig kan fixa sådant i tid.....

Imorgon åker jag och Ruffa, Nico och Jorrie till Estland, vi ska på utställning för ovanlighetens skull.
Det är skönt att vi får ha dubbdäcken på där borta. 
Håll tummarna för hundarna och för mig så nerverna är i styr när det är så dags, som tur är har dom samma domare så man behöver inte rusa runt och kolla om tiderna hålls.

Här är en fin bild på Malik som spanar efter änder .......

 

2009-11-03

Hemma igen !!!
Och vilken härlig vecka vi haft, "Gosia" och hennes syster "Aga" och jag.
Det var grönsaker i stora lass, varma o kalla i olika sammansättningar till varje måltid.

Vi kom ner sent på lördag kväll så det var bara att sova direkt och det var det ingen som sa nej till. 
På söndag fm tog vi en långpromenad på ca 6 km runt en sjö. Därefter var det lunch med bla kokt rödbeta med fyllning.
På em däckade jag såklart......huvudvärk o illamående och eftersom jag inte hann ta tabletterna i tid så blev det en av de värsta em på länge...jag åt inte mycket mer av rödbetorna den veckan om jag säger så.

På måndag morgon var jag ok igen som tur var. 
Först av allt på morgonen stod vi i kö för att beställa tid för div "njutningsbara" saker som tex helkroppsmassage, ansiktsmassage, manikyr/pedikyr och "kanelinpackning" och en del fysiska aktiviteter :-)
Vis av söndagens händelse så bestämde jag mig för att ta det lugnt med allt för många olika fysiska aktiviteter. 

Vi börjar så klart med frukosten som var väldigt god, först var det kalla grönsaker o sallader och efter det varma grönsaker. Det var jättegott nästan alltihop!

Jag hade tur att få en massör som var utbildad i Ryssland och som var välkänd för att vara superduktig, Gosias pappa hade varit snäll o förbokat honom som tur var annars hade vi aldrig  fått någon tid. 
Och det var han verkligen, 1 tim massage varje dag i 5 dagar gjorde susen med hela kroppen, det var som en ny kropp när jag åkte hem och det säger inte lite efter denna jobbiga sommar o höst.

Sedan gick veckan i ett för min del med andningsgymnastik varje morgon kl 8,00 och sedan en promenad på minst 10 min därefter frukost kl 9,00. 
På fm var det mer promenader och lite vila innan lunch kl 13,30. 
Måndag eftermiddag var det Pilatesträning fast det blev för tufft för nacken så det avstod jag ifrån resten av veckan.
En långpromenad blev det dock alltid varje em o så någon njutningsbar SPA sak innan massagen kl 17,00 och middagen kl 18,00 och kan ni tänka er att jag tröttnade inte en endaste gång på alla grönsaker. 
Jag o Aga testade att bara dricka till 2 måltider och det var också jättegott, man fick 3 muggar  på ca 2 dl var med morotsjuice, tomatjuice och någon fruktjuice typ grape, apelsin, kiwi. 
OCH tro det eller ej MAN BLEV mätt inte bara för stunden utan ända till nästa mål mat! :-)



En av dagarna var jag med Nordisk Walking gruppen o promenerade men utan stavar eftersom armarna inte orkar jobba i en hel timme i rad ännu.
Gosia var helt otrolig på att orka med nästan alla aktiviteter som var möjliga och Aga låg inte långt efter, man märker av att man är äldre o inte fullt frisk längre men vadå jag NJÖT i alla fall!

TACK SNÄLLA Gosia
för att du föreslog att jag skulle få följa med er till detta härliga ställe och jag hoppas innerligt att vi kan åka dit igen!

Gosia o Aga som testar utomhus redskapen!

 

 

2009-10-24

Ett stort GRATTIS till min älskade Thomas som idag fyller år. 

Vi vill även gratulera alla i Jorries o Maksis kull, Troy, Collin, Lille, Izaq och Cinta som  fyller 2 år idag!
Hoppas ni får något extra gott att äta!

 

2009-10-22

Torsdag idag!
 Bara 2 dagar tills jag ska åka iväg och äta grönsaker 
Det ska bli en spännande upplevelse att försöka rensa kroppen på en massa skräp. Återkommer om resultatet när jag är hemma igen! :-)

Jag har börjat leta efter hanar till kommande parningar i vinter/vår och det är inte lätt. Man vill ju hitta något som inte finns för mycket av i Sverige redan. 
Flera ggr har jag frågat på 2 hanar i Sverige men tyvärr så väljer ägarna att inte ens svara så det är väl bara att glömma dom....! Men vadå det finns fler :-)

Här kommer ett kort på Linux i Norge när han är ute o busar visst ser det härligt ut :-))

Vi har flera valpköpare som bor i Gävletrakten och nu har dom haft en liten Kooikerträff. Det är ett trevligt initiativ tycker jag!
Här är hela gänget samlat i skogen...

....och här är det bus på gång mellan Nilla, Tikka och Molle....

....lite rast skulle man ju också ha och Molle uppvaktar Jenna :-)...

...Molle fick sitta jämte matte till slut :-))

Tack Anne-Mari för bilderna jag fått det syns att ni hade kul!

 

2009-10-20

Idag fyller vår son Patric 34 år! GRATTIS PUTTE!
Tänk vad tiden går fort det känns nästan som igår och ändå har han själv en son på snart 8 år :-)  
Han föddes på Borås BB en stjärnklar natt kl 00,59 och dom bar iväg honom direkt för han hade haft navelsträngen runt halsen och var blå. 
Tänk vilken lycka när man insåg att allt ändå gått bra och att han var frisk o stark.

Ni som var på sista Kooikerträffen i Göteborg kan titta in på lite bilder här http://picasaweb.google.se/Vasterbyhunddagis/Kooikertraff
Det kommer fler bilder på hemsidan snart!

Här är en bild på Roxi o matte när dom tränar agility. Jag tycker det är så kul att ni aktiverar era hundar så mycket det mår ni alla bra av :-)

Det har även kommit kort på Zandor o matte när dom tränar lite kul saker :-)

Fortsätt att skicka bilder det är så kul att få, synd bara att jag inte hinner sätta in alla men OM ni gör dom i 72 upplösning och 320 pixlar breda så vore det enklare .-))

 

2009-10-19

Måndag igen o typiskt oktoberväder, grått o småregn.
OCH ont i huvudet o nacken.....

Säkert är detta en rest av helgens aktivitet men det får det vara värt eftersom Avelskonferensen som Sv Kooikerklubben anordnat var jättebra!
Det var ett bra föredrag av Nicholette Salmon Hillbergz i molekylargenetik. 
Hon forskar mycket i sjukdomar hos hund och arbetar med bl a DNA analyser. 
En otroligt engagerande föredragshållare som man önskar hade kunnat hålla på hela helgen :-) Men så är det ju sällan.
Vi fick lära oss mycket nytt och en del som man fräschade upp igen. 
Resten av helgen diskuterades mycket runt inavelsgraden bland våra hundar och att man måste se upp o inte använda samma hanar hela tiden till släktingar.
Det var folk från både Norge o Danmark som deltog och det tycker jag gjorde att allting blev bättre och mer informativt.
Det pratades också mycket om samarbete uppfödare o hanhunds ägare emellan och hur bra det vore. Alla som var där tyckte såklart samma sak men tyvärr så tror jag nog, pessimist som jag är, att verkligheten kommer att se helt annorlunda ut framöver, ingen vill ge avkall på sina tankar om parning oavsett vad "dom andra" gör.........
Yvonne o Anette hade i alla fall gjort ett bra jobb, det ska dom ha all heder av!

En liten hemlighet vill jag också avslöja :-)
Vi har varit o tittat på en liten skogiskille som snart kommer att flytta hem till oss. Det är så spännande  :-)

Collin hjälper sin matte med att uppdatera deras hemsida eller är det tvärtom han vill inte att matte ska uppdatera :-)

Tuva har varit ute i hästhagen och tränat lite agility :-) 
En blivande agiltyhund kanske?

 

2009-10-15

Jag skulle ju berätta lite om min "äventyrliga resa" :-)
Vi åkte tidigt på morgonen den 7/10 på Birgitta dagen !!!! och hade bestämt oss för att hälsa på vänner utanför Berlin o ligga över natt! Tack snälla Conny o Jörg för er gästfrihet vi ser fram emot att ni kommer hit igen!
Vi hade sådan tur med vädret att på em på onsdagen så var det sol o lite moln o hela 26 grader varmt. 
Phuu jag var klädd för svenskt väder.........= polojumper mm !
Vi var ute o gick hela eftermiddagen och bla såg vi Riksdagshuset 

och Brandenburger Tor som alla talar om :-) 

Vi var inte inne någonstans eftersom hundarna var med ute på promenaden. Men fika på en uteservering blev det i värmen. Nico o Ruffa hade fullt upp med att ha koll på alla småfåglar som fanns runt borden, det värsta var att dom var inte alls rädda för hundarna så mitt hjärta slog i högfart för vad som kunde hända.....men inget hände !

På  torsdag morgon fortsatte vi resan mot Wien. Det skulle ta ca 7 timmar enligt min GPS men det tog över 10 tim..... 
Kl 14 på em hade jag ingen kontakt på min mobiltelefon och det skulle visa sig att det kom inte tillbaka förrän vid 23-tiden på kvällen. Det hände flera olyckor på motorvägen som sinkade oss och på ett ställe stod vi helt still i 45 min. det var 2 långtradare som kört ihop och den ena låg över både vårt o mötande körfält. Undrar om det var mjöl i den bilen för det var vitt överallt :-)
Jag skulle vara på Lanthaus Böckl senast kl 18 men så blev det ju inte och när jag kom dit var det STÄNGT!

Jag hade ju inte kunnat ringa och meddela att jag var sen och nu upptäckte jag också  att alla telefonautomater är borttagna.... himmel vad man kände sig bortkommen. Jag försökte få tag i någon men det var omöjligt. Inte ens Marion i Graz svarade .....

I detta ögonblicket så var jag nära att vända bilen o åka hem igen. 
Men till slut efter att ha varit på 3 st mackar, där ingen talade engelska eller fattade min mycket dåliga tyska,  och försökt få låna en telefon hittade jag en ung kille som hjälpte mig och lånade ut sin mobil.
Jag fick tag i Marion i Graz till slut och hon talade med en väninna, som också är uppfödare, i Wien dit jag kunde åka o bo över natten. Tack snälla Susanne för att jag fick komma o bo hos er det var guld värt!

På fredagsmorgonen åkte jag vidare till Deutche-Wagram och fick nu mitt rum till slut. :-) Det var skönt!

På em var vi ute o promenerade i Wien men framför allt var vi och tittade på slottet Schönbrunn o dess omgivningar! Tyvärr fick inte hundarna följa med in i slottsparken.

På kvällen tog dom med oss till en restaurang utanför Wien som är mycket välkänd för många saker :-) Det kommer bilder på bildsidan så småningom !
Det var en upplevelse utan dess like ska ni veta för så många saker överallt har jag aldrig sett :-)

På lördagen var det dags för mig o Marion o Lisa att ta med alla hundarna och bege oss till Bratislava o utställningen. 
Vi åkte vid 5,45 och på mindre än 1 tim var vi framme. TROTS att min GPS visade oss åt h...e, Marions fungerade bättre som tur var fast vi båda hade TOMTOM. 
När vi kom fram till utställningsplatsen så insåg vi att det var utomhus i regnet och det hade vi inte blivit informerade om..............jaja svensk som man är så är man van vid det mesta så det löste sig, men stackars alla småhundar typ Malteser som gungade runt i regnet .....
Det blev en lång o kall dag för vi var nästan sist i ringen med både Ruffa o Nico. Men båda vann sina klasser och fick CAC. Ruffa blev även BIR!
Finley skötte sig väldigt bra för att vara visad utomhus för första gången. 
Matte var däremot väldigt besviken efteråt eftersom han nosade mesta tiden men vadå han är valp o det luktade gott :-) Jag vet för Nico gör samma sak ibland....
Sedan var det bara att vända bilen mot Wien igen och försöka sova så länge som vi hann innan söndagens WW-utställning. 

Vi startade också väldigt tidigt på söndagen och kom fram så vi fick bra parkeringar o slapp gå så långt. 
Hela arrangemanget var utomordentligt välskött förutom dagen innan o att vi inte visste det var utomhus.
Även idag var vi utomhus men under ett stort tält så det var lugnt.

Det blev även idag en lång väntan och på slutet visade det sig inte ha varit så bra....
Nico skötte sig i ringen och vann även idag sin klass med CAC och i och med det blev han SLOVAKISK CHAMPION!! Jippiiii ! 
Varje år från 2004 har han fått ett nytt championat!
Han fick i år igen R-CACIB efter en vacker hane från Finland så i Nicos fall blev han så bra placerad som jag någonsin önskat av en 7½ åring! Nästa år är han ju veteran!

Finley skötte sig idag med den äran så matte var såååå GLAD! Det ska hon vara för han är en snygg "långbent" kille för tillfället :-) 
Och framförallt VÄLDIGT TREVLIG! Redan nu var det flera uppfödare som frågade om han skulle gå i avel i framtiden, snacka om att vara tidigt ute.......

Ruffa skötte sig också bra men var enligt domaren lite seg i bakstället när vi sprang runt men hon fick sitt CAC och också hon blev SLOVAKISK CHAMPION.
 Domaren sa att Ruffa  var bättre i allt förutom att den andra hunden hade mer drive i steget och det var snyggare i finalringen. 
Så det var att bita i det sura äpplet för domaren dömer!

Kl 05,15 på måndagsmorgonen styrde vi bilen hemåt och resan gick utan några större problem eller förseningar. 
Så kl 23,47 stannade den här hemma på gårdsplan! Jag trodde aldrig att jag skulle kunna köra hela vägen utan att ta sovrast men det gick utmärkt!

 

2009-10-14

Gud vad det är tomt här hemma utan Nessa. 
Redan i måndagsnatt när jag kom hem så var det så tyst trots alla hundarna.

Collin o Susanne har varit ute och tävlat rallylydnad och skötte sig med den äran 84 poäng av 100.  GRATTIS!

River i USA har också varit ute o tävlat och blev 2a i FAST resp 3a i Jumpers i sina båda lopp. GRATTIS!!
Tänk vad duktiga alla är och vilken energi ni har! Skicka gärna över lite till mig

 

2009-10-13

Bara en snabb info :-)) 
Mer kommer om vår resa och utställningarna senare under veckan. 

Nico vann sin klass bägge dagarna och fick CAC=cert och Ruffa gjorde samma sak vann båda dagarna med CAC. Hon blev BIR på Clubshowen men precis som förra året i Budapest  så förlorade hon på titelutställningen.... och jag ska inte sticka under stol med att jag blev besviken. 
Hon var bättre i allt enligt domaren FÖRUTOM att hon inte rörde sig med lika mycket drive i steget..... 
Men det kanske är jag som får ta på mig det hela eftersom 2 dagar i bur o sist in i ringen bägge dagarna kanske inte är det ultimata. Jag borde tänkt på att värma upp henne mycket mer men men man lär så länge man lever...
Men vi fick ju med oss 2 Slovakiska Champions i alla fall även om det inte är bekräftat ännu fullt ut på papper .-)

Finley ( Minna - Knopje) blev bästa valp på WW med en jättefin kritik.

Som sagt mer kommer snart :-))

 

2009-10-06

Återigen en tung dag för oss här hemma. 
Nessa, vår lilla blå katt som nästan var 11½ år, hade ju varit lite "annorlunda" några veckor men inget man direkt kunde ta på. Vi gjorde en grundlig undersökning förra måndagen o i slutet av veckan fick vi veta att sköldkörteln inte var bra. Max värde är 60 och hon låg över 190, veterinären förstod inte hur hon kunde leva o må så bra som hon trots allt gjorde. 
Behandlingen mot detta, om det ens gått i henne fall, är tuff med många biverkningar vilka hon redan hade belastning på så valet var tyvärr att få låta henne somna in.
Detta skedde i förmiddags och hon somnade in så lugnt o fint. 
Tack älskade Nessa för alla fina år och upplevelser!
Hoppas du får möta mamma Ahmanda o pappa Milou samt dina syskon, Maura och Eddie och att ni har det kul ihop!

Nu kommer tyvärr åkersorkarna att blomma upp för våra 3 katter var fenomenala att fånga dom + lite annat som ormar mm ....

Tack för alla fina valpbilder som kommer här är en på Melvin :-)


Nu kommer det att bli tyst igen på hemsidan under minst en vecka :-)
Jag ska åka till Bratislava och Världsutställningen. 
Nico o Ruffa ska följa med och så kommer en av Minna o Knopjes valpar, Finley , att möta upp i Wien o följa med :-) 
Oavsett hur det går så hoppas jag på en fin resa och många härliga upplevelser!

 

2009-10-05

Jag glömde ju berätta att Gatsby nu är uppflyttad till 3an i agilty! 
Han gick ett felfritt lopp i lördags och fick den sista pinne som behövdes!
KEMPEBRA gjort!
Vi ser verkligen fram emot att se er tävla i lag i Lilleström i slutet av November!

Matte Elisabeth och Cirtap’s R-P Gravin Nilva v Sneeuw  "Nova " har varit ute och tävlat agility också för första gången på en inoff tävling.
Men med vilket resultat!! 
Av 4 tävlingar vann dom 1 och blev 2 i 2 st, vad månne det bli av ett sådant ekipage i framtiden!
Ett stort GRATTIS till er båda två!

Det kom också en massa fina kort från Jens, husse till Malik o Rasmus, njut av detta!

Canton o Helena har varit på utställning igen nu på Marks BK:-))
Denna gången blev Canton återigen BIR och inte nog med det utan även BIG-3 dom börjar bli vana vid att vinna :-)
Anna och Miko ( Rosco) deltog också och blev 2a med HP, bra jobbat Anna!
Naturligtvis vill säga GRATTIS till er båda två och hoppas vi ses snart igen.

Ida och Mitra har också tävlat i KM:et i Umeå och där gick det över förväntan. 
Dom vann hopp och blev 3a i agility så sammanlagt blev det en hedrande 2a plats sammanlagt! Bra jobbat Ida :-)

 

2009-10-04

Jodå jag lever :-) Tack för alla mail med förfrågningar om hur jag mår. 
Jag mår så där men vad kan man begära av en "gammal" tant :-)
Röntgen visade att det fanns förändringar med pålagringar mellan diskarna i halsryggen.....så vi får väl se vad dom har för något förslag till vad som ev kan göras. Förmodligen ingenting.....:-(

Nu till något mer kul. Det har hänt så mycket under dessa veckor så jag kommer säkert att glömma bort hälften men om jag gör det så snälla säg till mig.

Igår hade vi en Kooikerträff i Göteborg på Nya Varvets & Göteborgs Hundskola där Ulla hade ordnat en mycket trevlig träff med tipspromenad och lite annat. Bl a en tipspromenad och lottdragning där det var en otroligt massa priser så alla fick någonting. Mia som har hundskolan skulle visa lite agility men tyvärr så var vädret så dåligt att det blev svårt, en del testade dock lite i alla fall. Istället talade vi om lite olika problemlösningar och jag tror o hoppas att flera stycken fick hjälp o lite nya idéer och infallsvinklar. 
Bilder kommer så småningom!
Tack snälla Ulla och Thord och så klart Mia för ert stora engagemang!

Det är en massa av er som varit ute o tävlat med era hundar jag ska försöka få med er allihop :-)

Sandra o Cirtap’s Baron T-K Kero v Storm "Kero" har varit i 
Sala den 29/8. Hoppklass 0 fel, 2a, 2a pinnen. Agilityklass 0 fel, 4a 
I Sandviken 6/9. Hoppklass 0 fel, 1a, 3e pinnen på sin 3e start och därmed uppflyttning i klass 2! JÄTTEGRATTIS!
Och i Södertälje den 12/9 Agilityklass 5 fel, 6a. Hoppklass 2, 0 fel, 2a, pinne på sin första klass 2 start :-) 
Vilket flyt ni har haft skönt med lite vila nu kanske :-)


Marina och Leo har varit ute på rallylydnadstävling i Nödinge och tävlat och lyckades alldeles utmärkt och fick 85 p av 100 och behöver nu 2 st till över 70p så kan dom flyttas upp en klass! 
Lycka till vi håller tummarna!

Nilva och Josefin o Gudrun har varit iväg på en inoffutställning i Lerum och det gick ju utmärkt:-)
Nilva blev BIR och sedan BIG-5, ett stort GRATTIS. 
Jag tycker ni är så duktiga med henne.

Cirtap’s J-M Prins Lille van Koel har varit på Clubshow i Tyskland och blev 3 i sin klass med exellent! Grattis Barbara o Christian!
Förutom det så är han nu godkänd i Tyskland av Kooikerklubben för att få gå i avel!

Cinta och Gatsby har varit ute o tävlat nu igen .-))
Gatsby diskade sig idag i bägge loppen men Cinta VANN hopp men tyvärr utan att få med någon pinne ....men en massa priser fick hon allt i alla fall :-)

Fico och Outi har också varit ute o tävlat agility och i han andra start så lyckades han med ett 0 resultat och fick sin första pinne.
Grattis Outi vi ser fram emot fler :-))

Undrar nu hur många jag missat??? Inte så många eller mycket hoppas jag :-)

 

2009-09-25

Nu har Kila varit här på besök en vecka när matte o husse skulle byta lägenhet och det har varit jättekul :-) 
Men jag inser också att jag har ingen kraft och ork att ha en ny valp på heltid. 
Tack snälla för att ni finns ni som är fodervärdar. ni är guld värda
Jag försökte ta bilder på henne men det var helt omöjligt när jag var själv så vi får hoppas att matte har bättre tur! :-)

Det har kommit en bild på Peter i Finland visst är han söt ?

 

2009-09-19

Nu har alla Unikas valpar åkt och det blev så tyst i huset efter lunch igår!
Mirac åkte med husse o matte ända upp till Norrland, det blev en lång bilresa men allt gick bra. Han busade under rasterna och sov det esta för övrigt.
Idun åkte ännu längre bort, hon flög med sin nya matte ändå bort till Japan. Det kändes nog som värst när hon åkte för med all sannolikhet kommer jag aldrig att se henne igen. Men dom har lovat en massa bilder istället och redan har det kommit några stycken:-) 
Resan inne i flygcabinen gick bra och hon var inte alls stressad utan tog allting med ro. 

Vi önskar alla våra nya valpköpare lycka till i framtiden och glöm inte att höra av er o skicka bilder! Å andra sidan så kommer vi också att knacka på ibland .-)

 

2009-09-10

Idag var jag nere o röntgade halsryggen dom misstänker att min yrsel o huvudvärk kanske kommer därifrån. Jag hoppas verkligen att dom hittar något snart annars vet jag inte vad..........
Det är så jobbigt att nästan varje dag behöva äta huvudvärkstabletter, man kan liksom inte njuta av livet på rätt sätt.

Visst är det så att allt ska krångla vissa dagar? 
Min samsungskrivare som jag köpte i somras och där det stod att man skulle kunna skriva ut 1000 sv/700 färgbilder redan börjar ha slut på bläcket. 
Sedan visar det sig att jag inte ens har skrivit ut hälften av vad man borde kunna skriva ut. Jag blir så arg för när jag frågar dom som sålde den får jag bara svaret att det är helt normalt att det är så.......grrrrrr

Nu är Qera i höglöp så det är livat här hemma på alla hundarna. 
Inte nog med det utan nu löper Jorrie igen bara 3 månader efter förra gången. 
Jag hoppas verkligen att det inte är en livmoderinflammation på gång.....

 

2009-09-09

Nu har 3 av Unikas valpar åkt och det börjar bli lugnt :-)

Igår åkte 2 av Unikas valpar till Finland och vi önskar dom lycka till. Flygresan gick bra och dom sov hela vägen. 
Det är alltid lika kul att komma ner till Landvetter med valpar för man blir alltid så otroligt väl bemött! Man blir glad en lång stund efteråt fast det sitter en stor klump i halsen när dom passerar säkerhetskontrollen och man vet att nu är dom på väg bort från oss.

Idag åkte Indra, som nu heter Indie, till Malmö där vi hoppas på att hon får ett bra och härligt nytt hem! Lycka till med min "stora" tjej :-)

Det har också kommit mail från Finley i Österrike som varit på semester i Tjeckien.

Det är tufft att vara ute med en båt hela dagarna :-)

 

2009-09-06

Gatsby och Cinta har varit på agility och hopptävling i Norge. På lördagen var det på Oslo hundeklubb och Cinta placerade sig som nr 4 men med tyvärr 6 fel, som matte säger var pga henne :-) Gatsby blev 3a i hopp och 2a i agility men även han med några fel så det blev inga pinnar denna dagen. Laget däremot som Åse o Gatsby är med i vann och behöver bara en vinst till för att få deltaga i NM. Vi håller tummarna för att det ska gå vägen snart!

På söndagen var det Dröbak mästerskapet. Cinta diskade sina bägge lopp det första för att hon var snabbare än matte :-) Och det andra för att hon inte var fokuserad längre.
Gatsby däremot gick som en klocka och vann både agility och hoppklassen och fick pinnar i båda så nu är det bara 1 kvar för att få starta i 3an :-)
Det blev en fin födelsedagspresent till Jan-Fredrik som har födelsedag idag! ETT STORT GRATTIS FRÅN OSS!

I från Holland kom det ett tråkigt meddelande idag, Zalar Zodiak är död 16 år gammal. Han var pappa till Jorries halvbror Jansen, som i sin tur är pappa till 2 kullar här på kenneln. 
Zodiak hade dock levt ett långt och bra liv men trots det är ju saknaden stor så klart!
Vi tänker på dig Niesje och minns Zodiak med både sorg o glädje!

 

2009-09-05

Vilken dag det blev idag! Nästan inget regn alls :-)

Det var en inofficiell utställning utanför Varberg idag och 4 Kooikervalpar från oss var anmälda. 
Alla skötte sig med den äran tyckte jag, ingen backade undan för domaren utan var glada o trevliga och visade upp sig på ett utmärkt sätt!
 Miko som heter Rosco i stamtavlan var med för första gången, och ni var så duktiga Anna. 
Miko och Canton gick i samma klass och idag drog Canton det längsta strået.

Bland tikarna var det Tira och Mandy och idag var det Tira som placerade sig först.

Sara visade Mandy själv för första gången och gjorde så bra, både jag och mamma Ingrid var stolta över henne! 
I barn med hund placerade dom sig på en hedrande 2:a plats bland många duktiga ekipage.

Tack Linda och Helena för bilderna!

På vägen hem så åkte jag in och hälsade på Tuva ( Tosca-Mervin) och det blev ett kärt återseende :-) 
Man blir så varm i hela kroppen när en valp blir så lycklig över att få träffa en igen! Då kan man inte vara helt kass i alla fall!
Tack snälla Catharina o Per för gott fika och trevlig em.
Här kommer ett kort på Tuva, hon är så lik mamma på många sätt :-)

 

2009-09-04

Idag skulle jag besiktigat valparna men min veterinär hade fått influensa och hennes assistent hade inte ringt mig o avbokat.....nu får det bli på måndag istället dagen innan 2 åker. Inte optimalt men vad gör man det är inte lätt att få ny tid så snabbt.

Annars var dagen som många andra full rulle och lite till valparna är ju minst sagt livliga i denna åldern :-)

Zoe har fått en fin kompis i Zorro!

 

 

2009-09-01

Först av allt vill jag GRATULERA min älskade pappa som fyller år idag! Jag var nere hos honom i Skene en stund efter jag varit på lasarettet men huvudvärken och valparna gjorde att det blev lite kortare än jag planerat. 

Förbaskade huvudvärk som har börjar nu igen och nästan varje dag kommer det.....
Jag var o kollade öronen och min hörsel idag o den har blivit lite sämre på höger öra. Däremot trodde hon inte att när det  "slår lock för örat" har att göra med innerörat utan förmodligen kan det vara spänningar i käke, nacke o rygg som spökar igen.......

Roda har varit på återbesök i Slöinge för det hade bildats en "fistel" i hennes sår som inte läkte. Veterinären tog bort ett inre stygn så nu hoppas vi att allt ordnar sig så hon blir bra och slipper sin spann.

Nu vill jag att allt ska lugna ner sig och bli bättre, är det för mycket att hoppas på tro??

 

2009-08-30

Nu har Moritz i Finland också varit på utställning och han skötte sig med den äran precis som sina syskon Mio och Canton!
Moritz blev BIR-valp 5-7 mån och vi vill såklart skicka ett STORT GRATTIS till matte o husse!

Annars har dagen varit "lugn" :-)) 
Ja lugn är den väl aldrig här, men idag var det bara en massa ved som skulle in under tak och staplas, man får ju se det som så att det ger motion i alla fall :-)

Här är en fint kort på Mio o hennes hundfamilj!

 

2009-08-29

Höstens första Kooikerträff har nu gått av stapeln och vi hade den här i Falghult!
Det blev först en skogspromenad och sedan fortsatte vi med lite agilityträning för dom som ville testa på det hela. Jag är ju helt novis i agility men som tur var så kunde många andra :-)

Titta här vilken kontakt Sara och Mandy har redan, det borgar gott för framtiden tycker jag!

Fikastunden var som vanligt trevlig med många olika samtalsämnen!
Till slut så var det ju dock en del som inte kunde hålla sig utan var tvungna att hälsa på valparna och "gosa" lite med dom  :-)
Efter fikat så blev det lite mera agility och en del tränade rallylydnad.

Susanne ville ju träffa Qera en stund och prata med henne och ta lite kort, men efter detta så gav hon upp.

 

2009-08-28

Idag var Thomas inne i Borås, Antikrundan hade kommit och han hade bl a en "gubbe i gips" han alltid undrat över :-) Den har funnits i hans föräldrahem i alla år.
Tydligen var det en "Dekorativ riddare" som fanns på många ställen för 100 år sedan. Kul var det att i alla fall få veta lite mer om den även om den inte hade något större ekonomiskt värde. :-)

 

2009-08-27

Idag tog jag fram vår lilla agilitytunnel till valparna för att se hur dom reagerade och det är lika kul varje gång med något nytt.
En av valparna bara gick rakt fram och sprang in o igenom o efter en stund följde de andra efter :-)) 
En stund senare satt en av dom inne i tunneln när 2 andra rullade iväg den, jag hade ju inte satt fast den i backen.......och då blev jag orolig men inga problem ut kom en glad o pigg valp som ville testa igen !!

På em satt jag med valparna ute på gräsmattan i solenskenet. Efter en stund undrade jag vad dom hade i munnen, jo dom hade tagit min nyckelknippa i jackfickan och sprang iväg med...

Idag har också Tessa och hennes nye husse varit här på besök! Det var ett kärt återseende för oss bägge två. Det kändes så skönt att hon blev glad att träffa mig igen men samtidigt var det ingen tvekan om vem hon ville följa med när dom skulle åka. 
Sorg o glädje går ofta hand i hand men det känns bra att hon trivs hos Torsten!

 

2009-08-25

Jag var ju hos Katarina förra veckan o beskrev hennes valpar och missade ju så klart en vacker bild ( Kalle sa att jag var tvungen att fotografera flaggan :-) 
Fick påbackning idag när Katarina kom hit att jag glömt skånska flaggan :-)
Så här är den nu!!!!!

Nu har vi tittat på valparna tillsammans och det är lika kul varje gång. 
Man lär sig så mycket varje gång och det man mest lär sig är att " Man blir aldrig fullärd för det händer och man ser nya saker varje gång" !

 

2009-08-24

Måndag igen.......tänk vad tiden rusar iväg. 
Imorgon är Unikas valpar hela 6 veckor gamla och Katarina kommer hit så vi ska beskriva dom. 
Sedan ska vi se om det blir någon som reser långt bort i världen.........

Det kom ju fler goda nyheter igår :-) 
Leo har fått valpar i Estland med Täpi och det blev 6 st, 1 hane och 5 tikar. Vi gratulerar Täpi och matte Tiiu till Estlands första Kooikerkull!

Sedan kan jag inte låta bli att sätta in ett underbart kort på Canton som kom från Helena igår kväll!

 

2009-08-23

Vilken dag det blev idag :-))
På fm åkte jag till Säve galoppbana där årets Västkustvalp gick av stapeln.

Vi hade med 4 valpar i valpklass 4-6 mån och dom skötte sig utmärkt! 
Canton och hans syster Mio ( Minna-Knopje) stod till slut som BIR och BIM!


Mandy blev till slut 2a 

och Tira blev 3a i klassen 4-6 mån, alla med fin kritik. 


Cantons var dock den bästa där domaren skrev: 
Underbar valp, championkvalitet. Har allt man kan önska. Vältecknad 
En ny stjärna, Grattis

I stora finalringen blev sedan Canton 4a av en massa valpar i samma åldersklass.
ETT STORT GRATTIS 
till Linda o Canton som jag hoppas fått lite blodad tand för utställningar!

På em kom det ett nytt SMS denna gången från Mitra och Ida som varit på agilitytävling igen :-)) 
I Hoppklassen blev hon 2a och fick ytterligare en pinne så nu saknas bara den 3e för att komma upp i klass 3, vi håller alla tummar för att det ska gå bra! :-)

 

2009-08-22

Jag var hos Katarina Bladh i em och tittade på Kellys valpar med Aybo. 
Samma hane som vi parade Kira med och där det inte blev några valpar i våras. Dom var fina tyckte jag och dom hade mycket färg.
Men det roligaste var att när jag kom så blev både Kelly o Alva så glada att dom bara skrek och höll på att gå av på mitten av glädje. Sådant värmer verkligen :-))

På kvällen fick jag också ett SMS att Gatsby varit ute och tävlat i agility igen :-))
Och det gick så bra så, ett stort GRATTIS till er båda två Åse !! 
Återigen hamnade han på pallplats nr 2 och fick ytterligare en pinne för uppflyttning till nästa klass!

 

2009-08-21

Fredag kväll och friidrotten är slut för idag :-) 
Det är kul att titta på synd bara att tiden inte riktigt räcker till. 
Valparna sover inte så mycket så man hinner följa det riktigt som man vill. 
Annars mår alla valpar bra och dom växer och frodas och älskar att vara utomhus. Men idag blev det inte så eftersom det regnade till och ifrån mer eller mindre hela dagen.

Roda hade börjat hämta sig efter sin operation och vi skulle ta bort hennes krage idag men då såg jag att det blivit ett sår som öppnat sig, förmodligen en fistel eller något liknande..... så nu är det bara att hoppas på att det läker och att vi inte behöver operera om henne......

 

2009-08-19

Onsdag och ösregn..... fast man får vara glad för att vi haft flera dagar med fantastiskt väder.

Igår hade vi besök från Tyskland som kom hit för att hälsa på och titta på Unikas valpar. Valparna blev så lyckliga över att det fanns några som bara lekte med dom och ägnade all tid åt dom :-)
Våra tyska besökare hade varit i Norrköping och ställt ut och hanen blev champion där men inte hade någon berättat för dom att man kunde köpa/få en championrosett så när jag berättade det blev dom väldigt besvikna och det förstår jag.

Det kom också mail från Japan med alla regler som gäller för att dom ska få importera en valp. Ojojoj hade jag bara anat allt så hade jag inte ens vågat tänka tanken att exportera dit......men vi får se om det blir av så småningom.

 

2009-08-17

Igår var jag nere hos Katarina H och vi beskrev hennes valpar.  Det är kul att göra och nu har vi ju hållit på sedan 1999 så lite erfarenhet har det allt gett oss genom åren. 
Ett tag försökte vi få med flera i detta men det rann ut i sanden som det oftast gör när någon inte är intresserad och vill engagera sig själv. Oftast tror jag det beror på "Kan bäst själv" mentaliteten .-))

Under tiden jag var hos Katarina kom det ett SMS där Marianne berättade att Linux varit på utställning på Bjerkebanan i Oslo och att han hade blivit bästa hane och fick sitt 1a storcert! ETT STORT GRATTIS från oss!

Idag har jag först haft besök från Finland, dom kom för att titta på Unikas valpar. Och så klart föll dom för dom för vem gör inte det för en valp! :-)

Vid middagstid kom Tuvas nya familj och hämtade hem henne så nu är det bara Unikas småttingar kvar. Fast så fort dom kommer ut i köket så kommer det att bli full rulle igen!

 

2009-08-15

Nu rullar det in resultat från Clubshow fast jag skriver bara de bästa och dom som berör oss ännu så länge :-)
Ett Stort GRATTIS till följande!
I Bästa hanhundsklass så vann 
FIN MVA, EE MVA, EEV-09 Bullbenz Kooi Udde Geri"  "
UFFE", en Limboson och bror till tiken som vann förra året!
På 4e plats kom Peppe, Nilvas pappa. 
Cirtap's J-M Prins Troy v Koel "TROY" blev 4a med HP i unghundsklassen och det var bra jobbat av en mycket nervös Ulla :-)

Cirtap’s Prinses J-L Wirrie van Zon "Smulan" blev 2a i championklass och skötte sig också bra!

INT & FIN & N & S CH & NORDCH, NORDW-02, SW-02, SW-04, FIN AgCH, S AgCH, EEVV-09 Wishdecoy Geri Claudia "Sally" , Uffes mamma, blev bästa veterantik och BÄSTA TIK! Och till slut stod Sally också som BIS! 
Ett stort GRATTIS till Anne som tog storslam med sig hem till Finland!

Kennel Cirtap's blev 2a Bästa Uppfödare ( vet inte vilka som deltog ännu) och Limbo blev 2a Bästa Avelsgrupp!

 

2009-08-15

Det blev ingen resa till Härjarö och Kooikerklubbens Clubshow, jag insåg att det inte gick att köra själv så långt efter att Marina ändrat sig och inte kunde åka med. 
Det är så tråkigt när man blir beroende av andra människor ibland och inte kan sköta sig själv......

Men jag ser fram emot sms som berättar vad som händer på utställningen! :-)

Jag fick en kort från Lena på Titon och Izaq visst är det vackert!

 

2009-08-14

SOLSKEN och blå himmel :-))
Visst är det skönt att vakna till en sådan dag eller hur?

Kroppen är si sådär idag men jag åker väl upp till Clubshowen på Härjarö i alla fall imorgon bitti, ja bitti o bitti vi åker kl 03,00 härifrån. 
Hanna o Tira och Marina o Leo kommer ju också med o då kan man ju inte bara stanna hemma.......fast kroppen säger att jag borde.

Idag flyttar valparna ut i köket det blir den 3e flytten på 1 vecka och det verkar dom inte ha något emot :-)

 

2009-08-13

Vilket väder idag, åska o ösregn i perioder hela dagen. Inge kul alls när man som vi bor på landet.

Igår kom jag hem från min lilla korta utlandsresa :-)

 

Det var en erfarenhet i sig själv och ett nytt land som det var längesedan jag besökte. Jag var ju nere i Schweiz och hämtade hem en liten Kooikerkille. Ja så liten var han ju inte, varken i ålder eller vikt :-) 
Att bära runt på en liten "guldklump" gör att jag har träningsvärk i både armar o ben idag. Man är allt bra "skranglig" nu för tiden :-(

Jag hade också tur som fick träffa Aiko igen efter 1 år, tänk vad tiden gått! Och vad fin han hade blivit!! Det var dock inte lätt att få till ett bra kort......:-)

Här är en bild på Beas hundar när dom väntar på att Aiko ska komma ut o leka :-)

Det är kul att resa med valpar för alla älskar att prata med dom och det blir en otroligt bra miljöträning :-) 
På hemresan igår fick vi tom gå in till kaptenen i cockpiten och hälsa på! Dom var så nyfikna på Rawenclaw numera "Wim" och hur han såg ut! 
Jag fattar inte hur en kapten kan hålla ordning på alla instrument som fanns överallt, tur dom är proffs!  

Personalen på Cityairlines plan var också fantastiskt trevliga och hjälpte till om det var något man undrade över. Vi fick tom ett dubbelsäte, istället för ett enkelsäte, för oss själva eftersom planet inte var helt fullt och det var jätteskönt för då blev det ju mer plats för benen och för Rawenclaw som sov på golvet! Han var så duktig och sov hela hemresan och skötte sig utmärkt! 
Däremot hade vi en "kul" stund i tullen på Landvetter. Vi skulle ju tulla in honom och betala moms men det var inte det enklaste :-) Dom hade ett "idiotsäkert" datasystem som verkade minst sagt luddigt men till slut så lyckades det att få rätsida på allting. 
Ett stort tack till dom som hjälpte till i Tullen det var ett otroligt vänligt o trevligt bemötande.

Till slut så var vi dock hemma och då blev Tuva jätteglad som fick en ny kompis att leka med :-)

Nu håller vi tummarna för att "Wim" ska växa upp till en trevlig och vacker kille!

 

2009-08-10

Nu är det bara en av Toscas valpar kvar och det känns riktigt tomt i köket :-)  Tuva ska ju åka om en vecka så hon får nöja sig att leka med och bli fostrad av dom stora hundarna!
Fast å andra sidan så kommer ju Unikas 5 valpar att flytta ut dit så snart jag är hemma igen.

En underbart kort från "min" lille Melvin i Stockholm har kommit idag! :-)

 

2009-08-08

Vart tar tiden vägen? Den bara rusar iväg så man hinner knappast med längre, undrar om det är åldern som spökar :-)

Nu har 4 st av Toscas valpar åkt och det märks en enorm skillnad, inatt fick vi sova nästan 7 tim i sträck det har inte hänt på över 3 veckor :-)
Imorgon o på måndag åker ytterligare 2 av Toscas valpar och den sista nästa måndag så sedan börjar det bli tomt här hemma!
Jo det klart Unikas valpar börjar bli stora och kommer att ta mer tid o plats :-)

Siv men familj från Norge hade med sin något väldigt gott till kaffet, dom kallar det "lefser" något jag aldrig varken hört talas om eller smakat, men det var väldigt smaskigt och gav mersmak :-) Det var kanel smör o socker emellan "brödet" och det var mums, men nu "hotade" hon med att nästa gång blir det "brunost" emellan hmmm undrar vad det smakar?? :-)

Det kommer lite bilder varje dag och det är så kul här är en på Troy med sin nya leksak.

Och på Tira i full galopp :-)

Ikväll fick jag 2 glada nyheter :-)))
ETT BAMSEGRATTIS 
till både Fico och Smulan (syskon i kullen Kira-Limbo) som har blivit Utställningschampion!

Cirtap’s Prinses J-L Wirrie van Zon 
blev SVENSK UTSTÄLLNINGSCHAMPION
 i Askersund där hon fick sitt sista cert och blev BIM!

Cirtap's Prins J-L "Fico" van Zon 
blev 2a bästa hane vid en utställning i Finland och fick sitt sista cert och är nu 
FINSK UTSTÄLLNINGSCHAMPION!

 

2009-08-04

Nu är Toscas valpar vaccinerade och besiktigade, tack Gunilla som gick in på sin semester och hjälpte mig med det! 
Alla skötte sig utmärkt och var friska o krya man blir lite full i skratt men tänk vad lite mat på bordet kan hjälpa till :-))
Fast jag blev väldigt besviken för idag bara 1 tim innan jag skulle åka iväg ringde en av "valpköparna" och hade ändrat sig och ville inte ha "sin" valp. Jag tycker nog att när man stått i kö i flera månader och vetat om valpen i 7 v borde man kunna ge besked lite tidigare. Men men bättre att det sker innan valpen åkt iväg, ingen skada skedd någon annan blir lycklig istället :-))

Igår kom Kira, Therese och hennes bror och kusin hit på ett kort besök och övernattade i lillstugan. Det blev en sen men härlig kväll med många skratt och mycket att tala om. 
Nu ska vi försöka hitta en fin hane till Kira som vi ska para i höst igen och då hoppas vi ju på ett bättre resultat än i våras.....

Roda mår bra efter sin operation igår och det är otroligt hur snabbt dom accepterar spannen på huvudet.

Theo har idag blivit kastrerad pga prostataförstoring. Vi hoppas på att han snart mår bra och kan busa runt igen för just nu är han mest sur för att han måste ha spann på sig, ja se killar :-))

 

2009-08-02

Söndag fm och solen skiner :-) Ja inte är man bortskämd med det i alla fall....

Ni som väntar på svar på era mail det kommer jag lovar. 
Både vädret och min nacke har satt stopp för allt för mycket datorarbete denna veckan.

Nu är det klart att vi ska ha en Kooikerträff i Norge för våra norska valpköpare den 26/9 i närheten av Ski. 
Alla som vill är naturligtvis välkomna äve ni som är intresserade av rasen
 :-)
Nästa träff blir här hemma hos oss i Falghult den 29/8, vad vi gör bestämmer dom som kommer såklart :-)) Först en promenad sedan kanske lite viltspår, rallylydnad, agility eller något helt annat!
Det ska vara en träff i Göteborg den 3/10 vi återkommer snart om plats o tid, titta under rubriken kalender.

Imorgon ska jag iväg med Roda och operera henne för juvertumörer. 
I måndagskväll upptäckte jag några på henne som måste ha kommit väldigt snabbt och vi var i Slöinge i tisdags och kollade upp dom. 
Lungorna röntgades också och dom var fina så det ser inte ut som om det spridit sig i alla fall gudskelov.
 Håll tummarna för att allt går bra och vi får hem en pigg o glad Roda som kommer att leva många år till.

Nu är det inte långt till att Toscas valpar ska åka och på tisdag ska dom veterinärbesiktigas, chippas och vaccineras. Det är en härlig kull med mycket aktivitet och jag är förvånad över att dom mentalt sett är så lika. Visst det skiljer en hel del såklart dom är ju individer men ändå....

Unikas valpar ska flyttas ner nu och det blir skönt att få ett sovrum där man kan få ha det kallt igen :-))
Dom växer o frodas som dom ska det märks att Unika har mycket mat.

Några av våra valpköpare har varit o ställt ut nu och fick "bara" SG = en slät 1a vilket inte alls är dåligt. Men jag förstår ibland blir man trots det besviken men det är bara att ta nya tag :-)

Undrar om Malik fått en smäll på nosen av Herr Jönsson :-)

 

2009-07-31

Det finns mycket att berätta men jag vill bara GRATULERA Ammi och Stefan till deras nya lilla familjemedlem!

 

2009-07-22

Åse med Gatsby och Cinta har varit o tävlat agility med "blandade" resultat och vi har fått lite info  :-)
Jag fattar inte hur man orkar ha igång 2 st hundar på en gång, tänk vilken kondis man måste ha........
  Cinta hade en massa nybörjarfel, det var hennes första officiella tävlingar,  och behöver mer erfarenhet med nya o ovana hinder :-) 
Men 2 löp blev bra och hon hamnade på en 6:e och en 10:e plats, det vill vi verkligen gratulera till, BRA JOBBAT!

Gatsby skulle ju starta i 2an nu för första gången så lite nervöst var det säkert speciellt som löpen ofta nästan krockade med Cintas lopp!
Han skötte det dock med den äran i hoppklassen och fick sin första pinne till klass 3! 
Åse o Gatsby blev bästa "nordmann" med många meriterade hundar o ägare efter sig! 
Dagen efter så blev det en pallplats till slut i hopp, dom kom 3:a men med 1 sek för mycket så någon pinne blev det inte denna gång!
ETT STORT GRATTIS vi är så stolta över er!! 

Idag gick jag ut för att plocka hallon men gav upp efter en liten stund. 
4 vildhallon mot ett trädgårdshallon..... nej så små tyckte jag inte att jag hade lust att offra tid på. 
Så jag får väl försöka plocka lite mer blåbär istället men dom är inte heller stora,fram  till nu har jag i alla fall plockat ca 2 lit. 
Vi har inte många bär här i år i vår skog, det verkar som dom inte ville sig riktigt. Har man tur hittar man dock en eller annan tuva som är blå :-)

Rossi har varit ute o badat :-)

Det har också kommit ett mail från Danmark och Zoe:s ägare. Allt går bra med de andra 2 Kooikrarna i familjen och alla leker tillsammans och det känns skönt att veta! 
Fast det där med att få alla på kort samtidigt är inte lätt :-)) 
Så här kommer ett på Zoe när hon ligger ner!!!

 

2009-07-21

Igår fick jag ett mail som berättade att Nobles Nice Nicky v Runxputtehof  i Finland hade fått somna in pga att han blivit sjuk. En mycket vacker och härlig hane, som också var pappa till vår import Omen som bor i Skåne!
Nicky var den hanen som blev Världsvinnare-02, samma år som som Jorrie blev det, de var ett vackert par tillsammans! :-)

Idag kom det några fina kort från våra valpköpare och det är så kul att få kort! :-)) Här är först Roxi när hon leker med sin nya leksak, man ser buset i ögonen :-)

Och här under är Linux ute och motionerar :-)

 

2009-07-20

GRATTIS Jorrie som idag blir 10 år! 
Tänk att det är så längesedan som jag fick det härliga samtalet att du nu var född! 
Som jag hade väntat och längtat! :-) 

Det är ofattbart vad vi har upplevt mycket under dessa år och vi hoppas att det blir många år till att njuta av varandra :-)

Valparna växer så det knakar uppe i sovrummet och tänk imorgon är dom redan 1 v, tiden rusar iväg!

Toscas valpar utvecklas också mycket för varje dag och det är så kul att se dom när vi får besök, dom bara älskar när det kommer folk!

Råkade titta på TV ikväll, vädret så klart........nu ska det tydligen bli regn o åska över Västsverige de kommande dagarna. Vilken sommar det tycks vara.

Har lagt till en länk också till Tille, en av Qeras valpar i Norge. Det är jättekul när valparna får egna sidor :-)

 

2009-07-18

Vaknade idag lördag förmiddag till ett ordentligt regnväder det vänder snabbt..........Igår hade vi en härlig sommardag med en ljuvlig sommarkväll där vi satt ute till sent och åt gott o pratade!
Man undrar o förvånar sig hur snabbt det vänder trots att det händer hela tiden!

Toscas valpar växer och utvecklas mycket bra, jag är så glad i denna kullen för deras sätt och glädje med allting. Jan, vårt barnbarn, var här ikväll och lekte med dom och det uppskattades av alla  :-))

Unikas valpar växer o frodas på ett bra sätt. Dom kommer säkert att ha dubblat sin vikt om några dagar.

Det kom ett kul kort från Holland idag och med det önskar vi alla våra vänner och bekanta en trevlig o skön sommar, för visst kommer den tillbaka eller hur?

 

2009-07-17

Stor dag idag :-)
Min födelsedag, fast jag har slutat att fylla år för länge sedan som ni vet, och 2 av våra valpkullar som är födda just den här dagen!

Vi vill sända ett  STORT GRATTIS till Nico och alla hans syskon som fyller 7 år idag och till Kiras alla valpar som fyller 2 år idag!

Det var ju inte långt ifrån att Unika fick sina denna dagen också :-)

Tack för alla hälsningar som kommit!! 
Och ja Eva man fyller vare sig man vill eller inte men nu var det ju "halvjämt" så!
 Och om jag minns rätt är du snart i "rätt" ålder också  

Visst är alla valpar söta, men är detta en Kooiker eller fladdermus? :-))

Fick SMS av Ammi idag och där är fortfarande helt lugnt ingen liten som vill titta ut ännu i alla fall. Jag som trodde att det skulle bli idag!

 

2009-07-16

Tänk idag är Toscas valpar redan 5 veckor, tiden flyger iväg ibland. 
Fast inte kl 5 på morgonen när dom börjar "joddla" högt och mycket påstridigt nere i köket, då är dom helt gratis för vem som vill...........

Unikas valpar fortsätter växa och det är lite som Astrid Unikas uppfödare säger, hon har inte mjölk det är grädde :-)

Har just fått ett kul kort från Holland, visst tar dom små efter dom vuxna, både bland djur o människor !

 

2009-07-15

Igår natt 01,17 började Unika valpa nästan på timmen 63 dygn efter hennes "månskensparning" med Knopje :-)
Det blev till slut 2 hanar och 3 tikar, alla med bra vikter, mellan 208g - 260G och mkt bra färger. Det är väl konstigt men jag satt o väntade på en valp med lite färg....det brukar ju alltid komma en sådan i varje kull men inte denna gången! :-)

Både "mor o barn" mår bra och valparna har ökat bra i vikt redan, men man vet ju att dom första 10 dagarna kan vara flyktiga.

Idag har jag haft hjälp av Emilie som passat och sysslat med Toscas valpar när jag inte hann själv. Det är ovärderligt att få hjälp ibland.

Många är på semester nu och det kommer härliga kort titta här på Kicki med matte o kompis.

Och Åse o Jan-Fredrik har varit på fjälltur tillsammans med Gatsby o Cinta:-)

 

 2009-07-13

Måndag morgon och allt är lugn och som vanligt grått o regn....... Finns det inget mitt emellan smällhett/sol och iskallt regn /åska?

Unikas temp har börjar röra på sig lite mer så kanske inom några dagar vet vi mer

Imorgon den 14/7 är det 103 år sedan min morfar föddes och det är ju även kronprinsessan Viktorias födelsedag så det vore väl en fin dag för valparna att födas på :-) 
Jag hoppas verkligen inte att hon går över tiden för då blir jag allt nervösare än jag normalt är annars......

På fredag den 17/7 fyller Nico och hans syskon hela 7 år och Kira o Limbos kull fyller 
2 år. Tänk vad tiden går fort!

Tira har kul med sin kompis Diva eller hur? :-)

 

2009-07-11

Igår vad jag nere och tittade på utställningen i Tvååker. 
Jag hade ingen egen hund med mig men både Nilva, Smulan och Mervin skulle ju ställas ut. 
Fast när jag väl kom dit var jag mer än tveksam till om jag skulle stanna kvar. Man fick parkera hur långt bort som helst från utställningsplatsen fast det fanns lediga platser mycket närmare.....blev förvånad eftersom Tvååkerutställningen brukar vara så välplanerad på alla sätt. Sedan ÖSREGNADE det när jag kom ner men som tur var, efter en koppkaffe i bilen, så slutade det nästan helt att regna. Och klockan gick fort nu så det var bråttom om jag skulle hinna in i tid.

Kooikrarna skulle ställas i ring 23 och nu visade det sig att det var en domarelev med i ringen så allt tog väldigt lång tid. Synd att man inte meddelar det på sin hemsida så vet man ju att det inte bedöms mer än max 15 hundar i timmen och man kan ta det lugnt och behöver inte stå o vänta på bedömningen så länge.
Både Mervin, Nilva och Smulan skötte sig utmärkt när domaren tittade på tänder och kände igenom dom. 
Nilva blev 1 i Juniorklass med HP och Smulan blev 2a i samma klass med HP!
 Mervin blev 2a i unghundsklass med HP denna gången slagen av den hanen som blev 4a i Borås.

Hedda, ett barnbarn till Jorrie och dotter till Kelly, blev Bästa tik!

Vad som förvånade mig var att det fanns dock vissa hundar som backade rejält för domaren men trots det blev bra placerade. 
När jag frågade om det efteråt var hans svar att dom har förbättrat sin mentalitet otroligt de senaste 10 åren därav priserna idag :-)

Här är ett fint kort på Nilva när hon badade veckan före utställningen :-)

Fick just ett kort samtal från Tvååker ( hade inte möjlighet att åka o titta idag) där Uffe berättade att Mervin nu tagit sitt 6e cert och blev 3a bästa hane :-)). 
Vinnande hane från igår hade åkt ut med en 2a och flera med honom, det visar bara hur olika domarna läser och tolkar rasens standard. 
Man blir lite trött om man säger så när man nu lägger ner en massa tid o pengar på att åka runt på utställning, men vilken domare som har mest rätt är det ju upp till var o en att avgöra.

Oavsett det så säger vi så klart Grattis till dom som lyckades! :-)

Unika tar det lugnt än så länge och inget verkar vara på gång den närmaste tiden.

Idag kom det ett fint kort på Calle från Norge ! Han är bror till bl a Kelly och Kira och visst ser man släktskapet :-)

 

2009-07-08

Nu har det varit några olika valpköpare på besök i 3 dagar och det har varit jättehärliga människor. Vi har ju å andra sidan träffat dom flesta innan också :-)
Valparna tyckte det var spännande med nya människor och kröp till dom utan problem. Tosca är helt ljuvlig med nya människor hon välkomnar alla och litar till 100% på dom. Att dom får sitta inne i valplådan är helt ok för henne :-) 
Det känns så skönt tycker jag för annars kan "foder/inlånade tikar" som inte är vana att vara här vara lite mer vaktiga.

Nu har vi bestämt att det blir inga mer besök innan Unika har valpat för hon behöver lite lugn o ro. Förutom det så behöver Thomas tid för att ta hand om allt som regnet har gjort omöjligt att göra hittills......
Den torra veden ska in och resten ska klyvas.... och det rör sig ju om ca 35-40 kubikmeter. 
På nästa sommarträff kanske vi kan ha en tävlingsgren med vem som bär in mest ved på 3 min :-)) Vad säger ni?

Visst är det här en skön bild på Jackie o hans husse , undrar vad dom pratar om :-)

 

2009-07-04

Nu är vi ute på nätet igen......
Min gamla dator ville inte riktigt hänga med så innan det blev totalkrasch så bestämde jag mig för att byta. Det har tagit nästan hela veckan innan allt verkar fungera igen.

Däremot är det så att det är lite problem med mina mail, så om du inte fått svar ännu så skicka gärna ett nytt så ska jag försöka svara så snabbt jag kan. 
En del kan ligga i den gamla dator och dom kommer jag inte åt just nu o vilka jag svarat på ser jag inte i det nya programmet..........

Idag fick jag ett sorgligt mail från Sundsvall om att Ahmandas son Eddie har fått somna in. Han fick problem med njure o lever och från att ha varit pigg o frisk så skedde allt på bara 14 dagar. 
Jag känner verkligen med dig Christin och förstår din sorg, det är även tomt här utan Ahmandas och Mauras eviga pratande ......

 

2009-06-29

Tack alla för era trevliga mail ang helgen som gick :-)

Det hände mycket mer denna helgen som jag ska berätta om. 


Ida och Mitra var återigen och tävlade lydnad, i Norsjö, och tro det eller inte hon vann lydnadsklass 1 för 3e gången på raken denna gången på 188,5 poäng.
Alltså 3 tävlingar och 3 vinster alla på toppenpoäng 184p, 174p och nu 188,5p.
Vi kan bara BUGA och GRATULERA å det varmaste! Vi är så stolta över dig Ida och Mitra som du mycket väl vet :-)

Fico (Kira-Limbo) i Finland har varit på utställning i Tavastehus och blev 2a bästa hane och fick återigen ett CERT, vilket i ordningen vet jag inte längre :-) 
Tänk en enda hane i Kiraskullen och han blev så fin, ibland har man en otrolig tur!
Ett stort GRATTIS till Outi och Heini!

I Borås var det också utställning på söndagen och det blev också ett toppendag.

Först träffade vi på Mio  ( Minna-Knopje) och hon var lika härlig o söt nu precis som hon var som liten valp :-)

Cirtap's Mr RMT Feynoord "Abbe" blev bästa veteran och till slut 5:a i bästa hanhundsklass med CK. Inte dåligt för en 10 åring :-)

Cirtap’s Prinses J-L Wirrie van Zon (Kira-Limbo) numera kallad Smulan :-) blev Bästa Tik med CERT och till slut blev hon 
Bäst i motsatt kön = BIM
 ETT STORT GRATTIS från oss till ANNELIE och Smulan!

Manusia's Mervin, som jag och Katarina Hall köpte in från Holland,  och som är pappa till Toscas valpar var också där och fick CERT och blev Bäst i Rasen = BIR
GRATTIS UFFE du gjorde ett bra jobb och det syntes inte alls att du var nervös.

 

2009-06-28

Nu är sommarträffen över för i år och vi vill tacka alla som kom och gjorde helgen till en supertrevlig helg.
Vi hade besök från Tyskland, Danmark, Norge och Estland förutom många valpköpare från Sverige. Det blev lite internationellt över det hela :-))

Vi blev till slut 99 st personer + en "magbebis" :-) 
Ibland alla dessa personer var det några som var intresserade av rasen och dom fick ju verkligen tillfälle att tala med olika människor om deras hundar. 
Det är väl bara Kooikerklubbens Clubshow som samlar fler Kooikrar på en plats!

 

2009-06-25

Tira har varit ute vid sjön o grillat med matte, husse och kompisen Diva! Då lyckades hon sitta still så länge så det blev detta vackra kort! Visst är det ljuvligt!

 

2009-06-24

Tiden rusar iväg nu och det känns inte som man hinner med någonting men det blir säkert färdigt till slut i år också än är det ju 2 dagar kvar :-)

Igår fick Leo besök av en liten vacker Kooikertik som skulle paras och jag åkte dit för att ev "hjälpa" till om det behövdes. 
Varken matte eller Marina hade behövt vara oroliga, tiken och Leo skötte det som om det stått i en skolbok!
Jag höll henne bara lite under hakan när Leo skulle vända sig om och sedan satt vi i 12 min och väntade och så var det klart :-)) 
Idag hade dom fixat det själva, Marina fick bara hjälpa till att resa tiken för hon ville ligga ner under tiden dom satt ihop vilken var lite svårt för Leo. Idag satt dom dock ihop i 40 min........
Nu ser vi fram emot att det kommer en gäng små Kooikervalpar om 9 veckor.

Toscas valpar växer så det knakar nu och imorgon är dom redan 2 v vart tar tiden vägen?

Jag fick ett mail från USA idag där Liz berättade att River har tagit sina första "chipmunks"  Dom hade retat honom ett tag men nu var det slut med det. 
Så en Kooiker kan allt och ack vad snabba dom är ibland. Kanske något att tänka på ibland för de som tror att det är en liten ängel som aldrig skulle kunna göra något dumt.......

Enligt Wikipedia är detta ett sådant djur...... hmm ser väldigt söt ut tycker jag!

 

2009-06-21

Äntligen är det solsken igen, jo nu i kväll i alla fall . 
Innan idag var det mörk himmel med muller men ingen blixt. 

Telefonen har varit tyst idag och det är inte så vanligt :-)) 
Men sent i em upptäckte jag att vår trådlösa telefon hade gått sönder, förmodligen pga av åskvädret igår.......därav tystnaden för så fort jag satt in den väggfasta så började det ringa igen :-)) Bara trevliga samtal inget annat!

Vad kul det är när man får höra att valpköparna har skaffat sig en egen hemsida :-) Nu har även Canton fått en egen länken finns under länkar.

Malte trivs bra i sin familj i Halmstad och det känns så skönt att höra. Här är det ett litet kort på honom från midsommar!

 

2009-06-20

Ja nu är denna midsommar över också och det blev en lugn helg på vissa sätt.
Eftersom vi har småvalpar så tog vi det lugnt och med det väder som varit så var valet enkelt.....ingen dator som jag har vågat öppna pga risken för kraschar och inga längre promenader.....
Vi har haft regn, regn och åter regn med inslag av åska och idag med HAGEL. Men hallååå där uppe vi är i juni månad nu, något måste ha gått fel....... 

Nästa helg ska vår sommarträff gå av stapeln så vi håller tummarna för att det inte blir regn o åska ...
Som det ser ut nu så kommer det nästan 40 st Kooikrar med sina familjer. Och det kommer hundar i alla åldrar från drygt 10 år och ner till Qeras och Bedas småttingar som är runt 3 månader.
Det ska bli så kul att träffa dom igen.

I onsdags for jag och min pappa med Tessa till hennes nya hem. 
Det kändes väldigt sorgligt att hon inte kunde stanna här nu när allt blev som det blev, men varken hon eller vi trivdes med tillvaron. 
Vi håller tummarna för att hon ska trivas och må bra i sitt nya hem och att dom ska trivas med henne såklart :-))
Om någon/några månader vet vi om det blev så.

Minnas valpar mår bra i sina nya hem och det är så kul när det kommer bilder och lite berättelser! Här är ett kort på Finley i Österrike när han försöker fånga vattendroppar!!

 

2009-06-15

Äntligen är deklarationerna inlämnade och som vanligt så blir det i sista minuten

Vilken lördag det blev för Åse och Gatsby . 
Dom vann återigen klass 1 agility på Nes Hundklubb i hopp diskade dom sig när dom skulle springa fortare :-)

Linux med matte Marianne och husse Simen var på sin första officiella utställning på Rygge Bygdetun och Linux  skötte sig med den äran! 
Han placerade sig som 4e bästa hane med CK , det lovar gott inför framtiden! :-)

Nu är det bara drygt 1½ v kvar tills vi ska ha våra årliga sommarträff!
Jag har försökt att få till stånd en deal med han där ovan, som sköter vädret, att vi vill inte ha regn men lite sol blandat med lite moln är helt ok !:-)

 

2009-06-13

Nu har Tosca valpat och hon och Mervin är nu stolta föräldrar till 7 st fina småttingar! 
Det blev 5 hanar och 2 tikar. 
Visst hade vi kanske önskat oss det omvända men naturen bestämmer eller rättare sagt hanen :-)) 
Och vi är så glada åt dom små speciellt som dom inte ens var planerade i år! 

Bilder kommer så snart jag hinner!

 

2009-06-09

Vilken helg det blev!
Först av allt firade jag o Thomas vår 34 åriga bröllopsdag hjärta söndagen den 7/6, man fattar inte vart alla år tagit vägen. Men börjar man tänka på allt man varit med om och hunnit med så visst måste det ha gått många år. :-)

På hundsidan hände det också en massa fantastiska saker.
Cirtap’s JJ Prins "Molle" v Limburg var i Drammen och ställdes ut och fick CERT, CACIB och blev BÄST I RASEN! 
Han kan nu även titulera sig NORSK CHAMPION! 
Och nu hoppas vi på att matte o husse vill åka till Danmark eller kanske Finland och chansa på ett CACIB till så han kan bli Internation champion också :-)
Ett stort GRATTIS till Siv o Kurt! 

Sandra och Cirtap’s Baron T-K "Kero" v Storm var i Helsingborg på sin första officiella agilitytävling och det gick ju också jättebra! I hoppklassen nollade han och kom 5a sammanlagt och fick sin första pinne. I agilty så missförstod Sandra däcket Kero tog det från sidan så trots felfritt för övrigt så blev det inget där. Men vi är jättestolta och ett BAMSEGRATTIS till Sandra o Kero o vi ser fram emot nya tävlingar! 

Åse och Gatsby var också o tävlade agility i Drammen och fick även dom otroliga resultat:-) 
Gatsby vann BÅDE agility 1 och hoppklass 1 och fick pinne i bägge! Han är nu uppflyttade till klass 2 både i agilty och hopp! 
WOW vi är såååå stolta över er bägge två vi ser fram emot nya tävlingar även här!

Det är så kul när våra valpköpare är ute och tävlar och även om det inte alltid blir i topp så är det fantastiskt. 
Även ni som aktiverar era hundar i "vardagslag" och inte känner för att tävla ska ha en stor eloge, allt är inte tävling som jag säger utan var sak har sin tid i livet.

Flera av Limbobarnen i Finland har också visat sina framfötter!

Taru och Sirius ( Orry-Limbo) fick nu sitt 3e första-pris nu på 179 p och detta på lika många lydnadstävlingar!  GRATTIS Taru duktigt jobbat!!!!

Uffe ( Sally-Limbo) var i Estland på utställning och på söndagen 7/6 fick han  cert, cacib blev BIM & EST CH & ESTW-09!
Ett stort GRATTIS till matte och Anne som fött upp honom.
GRATTIS Anne som också fick en BIS-3 med sin avelsgrupp med valpar från Limbo och Peppe! Jättekul att Kooiker placerar sig så högt upp! Jag kan tro att resan hem gick enkelt och att ni firade en hel del :-))

2009-06-03

Igår när jag presenterade Eva så glömde jag ju nästan det viktigaste som hon så "snällt" påpekar i min gästbok.
Hon eller snarare Anders hennes man har en Somalikatt från oss, IC Cirtap's Agnes O´Brien, som håller ordning på alla djuren i Evas menageri! 

Idag fick jag nya kort på Mio som bor i Falkenberg, tack snälla Sara.
 Visst är hon en otroligt söt 3 mån valp :-)

Nu är det bara 3½ v till vår sommarträff 

 

2009-05-31

Ny länk till Kennel CatBaloo som föder upp Flattar. Eva som har kenneln är en gammal kompis till mig :-)
Vi lärde känna varandra i slutet av 80 talet när vi bägge två hade Australisk Cattledog, Ada och Appi! Dom som träffade våra båda hundar lär aldrig glömma dom i första taget!!!! Eller hur Eva?
Eva började med Golden sedan Cattledog och hon har haft Alaskan Malamute, Västgötaspets och nu Flatcoated Retriever. Hon är en utpräglad tävlingsmänniska och har lyckats i det mesta hon företar sig. Hon är domare inom SBK, kanske en av alla anledningar till att jag slutat tävla ....

Idag kom ett kul SMS från Finland! Abbe blev BIR och BIR VETERAN på utställningen på Eckerö och Peppe blev 2a bästa hane och fick sitt 3e cert och är därmed både FINSK och SVENSK UTSTÄLLNINGSCHAMPION! 
ETT JÄTTESTORT GRATTIS TILL Ammi och Stefan!

Malte tycker det börjar bli tomt på valpar att busa med nu, bara 2 kvar, så han har hittat en ny favoritsysselsättning:-)

 

 2009-05-30

I onsdags åkte den siste av Bedas valpar, Mandy, och det var lyckliga ägare som hämtade henne. hjärta Detta hjärtat passar bra eftersom hon har kallats Hjärtat hela tiden! :-) Vi håller tummarna för att allt ska gå bra. Jag kan tro att Lennart o Carina saknar sina små "monster" nu men samtidigt att det blivit lugnt i huset! :-))

Nu har även 3 av Qeras valpar åkt så det är riktigt tyst i vårt hus också med bara 3 st valpar kvar :-)) Lora, Nilla och Tira har nu åkt hem till sina nya familjer och vi önskar dom lycka till.
Sedan hoppas vi att vi kommer att ha tät kontakt med alla valpköpare som åkt :-)

Therese kom ju hit i tisdags för att lämna Kira men tyvärr visade det ju sig att hon var inte dräktig. Therese hade nog misstänkt något sådant. 
Det var väldigt tråkigt men så är det ju ibland, naturen styr som den vill oavsett vad vi gör! Vi har inget att skylla på, det var 2 bra parningar och rätt dag..... kanske dom inte passade ihop vem vet?

Nästa vecka ska jag hämta hit Tosca istället för hon ska ju valpa i mitten av juni, och hon är helt klart dräktig!  Titta på kortet från Katarina :-)

 

2009-05-26

Idag blir vår andra Kooikerkull 10 år :-) 
"Nätta" vår allra första Kooiker blev mamma till en kull valpar.

Så ett STORT GRATTIS 
till Bamse, Molle och Nemo,
hoppas ni får en fin dag med mycket godis!

 

2009-05-25

Tänk idag för 10 år sedan föddes vår första Kooikerkull av "Roetje" vår första  import-tik från Holland.


Så nu vill vi 
GRATULERA
hela "fotbollskullen"
Abbe, Basse, Tessan, Japp, Ellen och Roda på 10 årsdagen!
Här ett nytaget kort på Roda o Abbe.

Idag har jag varit o besiktigat Qeras valpar och allt var bra med dom. 
Alla mådde utmärkt och rökt skinka på bordet, samtidigt som Gunilla vaccinerade o chipmärkte dom, gjorde susen :-) 
På fredag börjar dom små liven åka till sina nya hem. 
Det "ser vi fram emot", åtminstone kl 4-5 på morgonen när dom tycker att NU ska ni gå upp för vi vill ha MAT! Och vad gör man ?? 
.....jo går upp och rastar hundar och ger dom mat fast man nästan går i sömnen...

 

2009-05-23

Idag var det avslutning på vårens viltspårkurs som Thomas har haft här i Falghult. 

Det har varit sammanlagt 11 Kooikrar som deltagit på kursen Else med Malik, Jens med Rasmus, Roger o Maggan med Keela, Susanne o Gösta med Collin, Maria och Anna Maria med Qiranda, Stefan med Peppe, Berit, Åke och Ingrid med Rita, Ammi med Abbe och Gudrun och Josefin med Nilva.  De som inte kunde idag var Jessica och Henke med Kelvin och Annelie med Smulan
Alla har tränat bra och de 9 Kooikrar som kunde komma idag gjorde ett väldigt bra avslutningsspår och vi hoppas på att dom tränar vidare i sommar så vi kan testa ett fullspår till hösten. 
Thomas tackar så otroligt mycket för den fina presentenkorgen han fick, och tro det om ni vill men han blev nästan  mållös :-)

Imorgon ska 2 av Bedas valpar Douglas och Keamon åka till sina nya hem.
En av hanarna åker till Danmark och den andre till Öland. 
Mandy åker på torsdag nästa vecka så det blir lite lättare för Beda som inte blir av med alla samma dag. 
Det gäller ju att vara ren o fin när man åker eller hur? 
Fast han ser inte så glad ut...... :-)

 

Nu vet vi säkert att Tosca också är dräktig. 
Tänk så man ibland håller på vid parningar man oroar sig och fixar o donar. 
Tosca (på 8:e dygnet) var ute och lekte med Mervin och Orry när Orry var där för en parning . På avstånd ser Katarina hur han klivit upp på Tosca och parar........ hon hann dit innan dom fastnade så vi hoppades på att in o ut och så tidigt i löpet inte skulle ge resultat .....men nu vet vi annat. :-)) 

Jag hade ju planerat att låna Tosca till den här kombinationen nästa år, men som det nu blev så tar vi den i år istället....Katarina kan ju knappast ha den eftersom hela deras nedervåning är totalt utröjd inkl. trappan till 2a vån. 
Dom använder stege nu för att komma till sovrummet :-)))))) 
Både Tosca och Mervin är ju testade och klara och väldigt trevliga individer så ingen skada är ju skedd!

 

2009-05-20

Tiden rusar iväg..... och vi med den! 
Idag har vi varit i besiktigat Beda - Diko valparna, Douglas, Keamon och Mandy. 
Alla mådde utmärkt och det var inget att anmärka på och det kändes skönt. 
Man vet ju aldrig hur det är även om man inget har märkt innan.

Qera-Leo valparna mår också bra och på måndag är det deras tur att åka till veterinären för en kontroll.

Under veckan som gått har vi haft flera besök och även imorgon kommer det valpbesök. Det är jättefin träning för valparna att träffa så många olika människor hela tiden. Malte som är kvar hos oss några veckor till lär dom små en massa bus som dom inte borde kunna ännu :-)

Ni som inte fått svar på era mail ännu hör gärna av er igen för en del har jag tydligen inte fått. Jag har försökt svara på de flesta som kommit men jag vet att några ligger fortfarande o väntar. Svar kommer så snart jag hinner. 

Här är en härlig bild på det välkomnandet som Finleys familj gav honom o Marion när dom anlände hem till Österrike!
På skylten står det : Taxi söker gift fru med en söt valp! :-)

 

2009-05-17

Tack för alla mail som kommit och där ni hälsat och varit oroliga för att jag varit sjuk. Jag har inte varit sjuk direkt, mer än all huvudvärk och trötthet men det har hänt så mycket runt om som gör att jag inte orkat med att skriva något.

Förra veckan kom Maura hem med ett stort såg på sidan sent på kvällen så det var bara att åka till veterinären dagen efter. 
När vi hade gett henne lugnande så visade det sig att det fanns fler sår fast dom var mindre. Såret i sidan såg väldigt underligt ut, mer som cellförändringar än en ren skada, och efter att ha undersökt henne mer så märkte Gunilla att även hjärtat var väldigt ansträngt. Allt sammantaget gjorde att vi beslöt att låta henne somna in nästan 11 år gammal. 
Nu är det bara Nessa som finns kvar av dessa 3 och vi hoppas att hon kommer att leva länge till.

Minnas valpar har åkt förutom Malte som är här på veckorna tills matte o husse har sommarledigt :-)

Bedas valpar växer o frodas och jag har nog aldrig sett så tjocka hanvalpar, Beda ger massor av mjölk trots att vi försöker "sina" henne. Men alla mår bra och är väldigt pigga o alerta!  Både Lennart o Carina är helt slut stundvis!!! :-)

I måndags var det Carina Lundbergs begravning i Göteborg. 
Det var en tung dag på många sätt men det blev en väldigt fin borgerlig begravning, det var faktiskt första gången jag varit på en sådan. 
Maria hade hittat ett härligt kort på Carina som stod framför kistan och det fick mig att le mitt i alltihop. 
Hela kapellet var fullsatt och många ville ta ett sista farväl. Jag hade tänkt ta ett kort från kapellet men orkade till slut inte göra det. 
Nu har Carina det lugnt och vi får hoppas att hon sitter uppe bland molnen och tittar ner på oss och skrattar ibland! Hon hade ju en underbar humor! 

Mitt i alltihop så började ju Unika löpa också och vi som hade trott att hon hade hoppat detta löpet helt o hållet men "Icke så Nicke" :-) 
Redan på dag 6 visade det sig att hon var klar för parning så det gav oss få timmar att bestämma hur vi skulle göra.
Det blev så att på kvällen satte jag mig i bilen igen och körde ner till Tyskland för att försöka para henne. Kl 02,30 kom vi fram och kl 02,32 var parningen ett faktum :-)
Sedan blev det några timmars sömn, en långpromenad och veterinär besök för avmaskning. Efter det ytterligare en parning och så påbörjades hemresan.
Sent tisdag kväll var vi hemma igen och jag stupade i säng och sov 10 tim i sträck.

Nu har allt lugnat ner sig så jag hoppas att jag kan hinna att uppdatera min hemsida bättre.

 

2009-04-30

Idag har Minnas valpar börjat åka till sina nya hem. Det märks redan att en åkt iväg konstigt nog :-))

Fick ett mail från Norge nu och fick höra att Åse och Gatsby hade vunnit klass 1 medium, hopp och blivit 2:a i klass 1 medium agility i Drammen förra helgen!
Ett STORT GRATTIS från oss i Falghult!
Kul att våra hundar nu börjar visa framfötterna både i agility, hopp och lydnad,vi ser fram emot fortsättningen på detta året :-))

 

2009-04-27

Idag var jag och tittade på Bedas valpar tillsammans med valpköpare.
Oj vad dom hade växt redan! Ska bli så spännande att se hur dom ser ut vid 6 v!
Bilder kommer så snart jag hinner.

Som det är nu så tar Minnas valpar nästan all min tid. Sedan ska ju alla CD göras färdiga och alla mappar som dom ska ha med sig när dom åker. 
Det är ju bara 3 dagar tills dom första ger sig iväg ut i den stora världen. 
3 av Minnas valpar av 7 st stannar i Sverige de andra flyttar utomlands!

 

2009-04-26

Vilken konsert vi var på igår helt fantastiskt! The Dubliners sjunger irländska sånger på ett underbart sätt och vilka musiker dom är....wow!
Det är inte ofta man ser en hel publik stå upp och sjunga med, i alla fall inte i de flesta av de åldersgrupper som var där. Vi såg folk mellan 15-80 år! :-)

Idag kom också 2 SMS först från Ida och Mitra. Dom hade startat i sin andra tävling i lydnadsklass 1 och vann även denna gången och nu på 178 poäng!
ETT STORT GRATTIS!!!! 
Nu är det "bara" ett 1a pris kvar till ett Lydnadsdiplom 1!

Det andra SMSet kom från Lena med Titon och Izaq. Dom hade ställt upp i en träningstävling i agility och det hade gått jättebra också. 
Titon blev 6a i large klassen och Izaq blev 3a i mediumklassen! Det ska bli spännande att se hur det går för er på tävlingsbanorna i sommar, LYCKA TILL!

 

2009-04-25

Igår kom Tessa hem till oss igen, det märktes att hon kände igen sig :-)
Nu får vi se hur vi ska lösa det hela!

Idag har Thomas haft viltspårskursen igen och det var ett underbart väder och alla skötte sig med den äran :-) Det märks att dom tränat en del hemma!

Efter dom varit i skogen och spåren var klara så fick alla valparna besök och det var nyttigt :-) 
Tänk så många som ville klappa på dom och bara "gosa", valparna NJÖT!

Ikväll ska jag och min pappa åka ner till Göteborg och lyssna på The Dubliners på Göteborgs Konserthus. Det var många år sedan vi var och hörde dom för första gången!

 

2009-04-22

Idag är det en tung och gråtfylld dag. 
Jag fick ett samtal i morse från Göteborg, Carina L. ( Tessas matte ) har gått in i evighetens sömn! 
Må hon få vila i frid nu och inte ha ont längre, men f..n vad orättvist livet är. Människor som är goa o härliga o ärliga går bort alldeles för tidigt men dom som inte sköter sig eller bara ställer till det för andra lever i högönsklig välmåga.
Maria vi tänker på dig och lider med dig, visserligen är det bara ord men jag tror du känner våra känslor! 
En stor kram från oss Birgitta o Thomas!

 

2009-04-20

Måndag igen och mer huvudvärk..... men vilken glad överraskning som kom idag :-)
Dom ringde från blomsteraffären och berättade att jag fått en blombukett som skulle levereras hem???
Jag trodde först det var till fel ställe men när jag öppnade det var det en ljuvlig gul bukett från Hanna o Jim. 
Tack snälla ni det var underbart gulligt av er!

Lennart har skickat mig nya bilder på Bedas valpar, tack snälla :-) 
Nu börjar valparna få lite mer "former" eftersom dom rör på sig och kommit ut i den stora hagen i vardagsrummet.

 

2009-04-18

Återigen en morgon som jag vaknade med en fruktansvärd huvudvärk. Och den vill inte gå över trots tabletter, utan pulserar hela tiden.
Pga detta vågade jag inte sätta mig i bilen och köra till träffen i Vinköl idag. 
Jag är medveten om att min reaktionsförmåga är väldigt nedsatt. 
Detta innebär ju också att jag inte kan hälsa på Bedas valpar heller.....
Hoppas bara att det kommer lite bilder från träffen och på Bedas valpar!

Men lite bilder på Qeras valpar hoppas jag att jag ska få ut imorgon.

 

2009-04-17

Idag har jag o Katarina Hall beskrivit Minnas valpar. Det är 11e året vi håller på med detta, vår förhoppning är att vi lärt oss en hel del under åren :-)
På slutet tar vi alltid bilder på alla valparna men idag ville det sig inte...... men om man bara tittar på inställningarna på kameran och ställer in rätt så blir det skarpa bilder. :-)

Qeras valpar är ju 2 v idag men tyvärr hinner jag inte få ut några bilder men dom kommer imorgon kväll istället hoppas jag.


Imorgon lördag är det Kooikerträff i Vinköl utanför Skara det ska bli kul att träffas igen! Återkommer med bilder därifrån!

 

2009-04-16

Imorse väckte oss valparna redan 05,15. Lite tidigt om man säger så....
Men när jag var ute med dom vuxna så var det en sådan morgon som man bara kan bli lycklig över. Livet kändes liksom värt så mycket mer än vanligt! Fåglarna sjöng, solen sken och värmde redan en del, man blev bara så varm i hjärtat och önskade att man alltid kunde ha kvar den känslan. 

Valparna är ute en hel del nu på dagarna men backen är fortfarande kall så när dom blir trötta få dom allt gå in o sova . Däremot är ju dom vuxna ute så gott som hela dagarna!

Tänk idag är Minnas valpar hela 6 v och om 2 veckor börjar dom åka iväg. Det känns både sorgligt och kul men på olika sätt och av olika anledningar :-)

 

2009-04-15

Visst blir man nostalgisk när man hör denna sången :-)) http://www.youtube.com/watch?v=3uVcr7LIusc
Åtminstone gör jag det, det var en av mina favoriter för längesedan och känslan sitter i !

Valparna växer som bara den uppe i valplådan i sovrummet, samma är det med Bedas "småttingar" hemma hos Carina o Lennart. 
Minnas som är i köket springer av sig maten nästan lika fort som dom äter upp den, tänk om man hade hälften av den energin :-)

Idag ringde Katarina och berättade att Mervin hade parat sin första tik :-) 
Vi var allt lite nervösa för i förrgår var han inte intresserad alls fast matte trodde tiken var klar. Ett blodprov igår visade dock att rätt dag var idag och det tyckte Mervin också, så varför anstränga sig i onödan..... :-))

 

2009-04-14

 Här kommer ett recept på något man kan koka själv och spraya över hunden varje gång man går ut för att undvika fästingar. Ett alternativ om man inte vill sätta på dom något kemiskt preparat typ Frontline. 
Tack Sara för receptet!

Koka upp ca 1 liter vatten med några matskedar/nävar rosmarin och timjan.
Låt detta svalna och sila av örterna när det dragit ordentligt.
Tillsätt saften av 1-2 pressade citroner spraya över hunden innan promenaden!

 

2009-04-13

Sent igår kväll kom det ett jättekul SMS från Annelie o Cirtap’s Prinses J-L Wirrie van Zon "Smulan" . 
Hon och matte Annelie var på hundutställning i Stockholm "Lilla Stockholm" igår och blev BÄST I RASEN med Cert och CACIB!
Ett JÄTTESTORT GRATTIS från stolta uppfödare i Falghult!

Här kommer 2 härliga kort från först Troy, som matte placerat på bordet :-))

 

...och sedan brorsan Lille och hans kompis.

 

2009-04-12

Ja nu är man glad man är hemma igen! :-)
Tänk vad valparna har växt under dessa 4 dagar jag varit borta. 

Therese och jag åkte i måndags natt ner till Holland för att para Kira. 
Eftersom vi inte kunde göra en snabbtest på var hon låg i löpet så chansade vi lite. Och det var ingen bra chansning.......hanen tyckte inte hon var så intressant som vi tyckte hon borde vara. Efter att försökt para både tisdag o onsdag bestämde vi oss för att göra en blodtest i Holland och det var ju tur eftersom hon inte kommit in i höglöp ens.....
2 tester, onsdag o torsdag, visade att på fredag morgon var det optimala. Men redan på torsdagkvällen parades hon och så även en gång på fredag morgon. Hanen visste när det var klart och tyckte inte man skulle para innan det var idé!  
Mycket klokt tänkt :-)

Vi fick ju nu lite extratid och åkte runt lite i Holland och bara tittade. :-)
Våren hade ju kommit i Holland med alla fina vårblommor och under dessa dagar vi var där slog de sista trädens löv ut! 
Bla var vi och besökte Mariska o Ton som bor i Zuilinchem och som har Kiras pappa Jelle och hennes halvbror Wiebe. Vi blev så varmt välkomnade så helst hade man stannat hela dagen men vi ville ju se oss omkring lite mer. 

På vägen till Mariska o Ton åkte vi dock igenom flera riktigt gamla byar med mycket gammal bebyggelse. Det var fint att se hur välbevarade de flesta husen är.

 För första gången på 11 år så kom jag äntligen till staden Delft. :-))
Det är där Prins Willem v Oranien ligger begravd och han finns som en "stenstaty" i "Nieuwe Kerk"  och vid hans fötter ligger en "Kooiker". 
Ni har säkert sett det avbildat på många ställen. En gammal sägen säger ju att hans Kooiker räddade honom en gång när en lönnmördare försökte döda honom. 
Vi var också ute vid Hoek v Holland och tittade fast det var lite grått så man såg inte så bra.

Vi bodde på ett litet hotel i Oude Tonge som ligger ute på en ö, det var trevligt hotell med härlig personal och mycket god mat !

På fredag vid lunch efter sista parningen vände vi kosan hemåt igen! Jag misstänkte ju att det skulle vara en del köer på vägarna men inte att det skulle vara SÅ MÅNGA O SÅ LÅNGA........
Inte nog med det AC:n la av i värmen, ute var det ca 26 grader varmt, utan bilen stannade också bara rätt som det var. Inget kul på en motorväg om man säger så. Som tur var så kunde man starta om den direkt igen men i alla fall ....det gjorde ju resan väldigt osäker så man fick hålla sig i högerfilen det mesta. Kl 03,45 stannade vi på gården hemma och då var det skönt att kunna krypa ner i sängen och sova en stund.

 

2009-04-11

GLAD PÅSK! 
Alla ni som bor i Västsverige se upp med alla smällare som smälls av idag!

Nu är vi hemma igen. 
Jag o Therese kom hem från Holland tidigt i morse med en nyparad Kira :-)
Det kommer bilder o mer om allting så snart jag får tid att sitta ner vid datorn.

Nya bilder på valparna kommer också men inte innan måndag /tisdag, jag ber om ursäkt men tiden räcker inte till.......

 

2009-04-06

Vilket härligt väder vi har idag första dagen detta året att torka tvätt utomhus!

Hoppas det det står sig så det går bra att ta ut valparna i em så dom får springa av sig lite. Tänk vad fort dom vänjer sig vid stora ytor och "låter" om dom inte kommer ur hagen fort nog! :-)
Jag har inte fått så många bilder från Beda och hennes valpar som jag hoppades på igår så det finns 2 på sidan med annars får det vänta tills jag kommer hem igen i slutet på denna veckan. Alla mår bra och växer snabbt!

Qeras valpar växer också så det knakar, det gör att man kan slappna av mer nu och sova lite på natten med båda ögonen stängda! :-)

Roxi stoltserar med sina födelsedagspresenter :-)

 

2009-04-04

Igår fick Qera sin valpar och det blev 4 tikar + 1 hane. Det var en utdragen förlossning så det blev lite jobbigt för oss allihop!
Som det är nu så mår alla valparna bra och Qera matar dom duktigt.

Jag talade med Carina igår kväll och redan nu har 2 av Bedas valpar dubblat sin vikt, inte illa det skedde redan på 5 dygnet:-)

Vi har en härlig sol som skiner över oss och det är varmt o skönt. I förmiddags satt Thomas och jag ute o fikade och Minna ville absolut sitta emellan oss och vara med. Hmm visst fick man dela med sig men vadå???? Hon vill ju också fika :-))

 

2009-04-02

Nu är våren här, idag såg jag vad jag först trodde var min första orm mitt på vår lilla grusväg. Men när jag tagit ett djupt andetag och tittade igen så såg jag att det var en kopparödla utan svans. 
Så det var bara att flytta upp den i solen så den kunde bli varm och ringla iväg. 
Men jag måste säga att ormar är något jag avskyr, så sammanfattningsvis ser jag det så här: En död orm är en bra orm! 
Fast jag är alldeles för feg för att döda dom själv.....så dom får allt leva....

Idag är Minnas valpar 4 v och det är stor skillnad på aktiviteten i lådan. Visserligen sover dom den mesta tiden med däremellan är det full rulle. 
Det märks att det var ett tag sedan jag hade så många valpar i en kull, för man får städa mycket oftare + att Minna börjar tycka att det är mitt jobb! :-)

Jag talade med Carina idag och Bedas valpar växer så det knakar, jag skulle egentligen åkt dit idag men jag är för trött för att våga sätta mig i bilen och köra dit. Vi får hoppas på att Qera får sina valpar på lördag så kan jag åka o titta på Bedas småttingar på söndag/måndag .

När jag var ute och gick med Qera och Minna idag så märks det är det börjar närma sig för Qera, det går långsammare o långsammare för varje gång. När man sitter och tittar på hennes mage så ser man hur det sparkar runt! 
Allt är färdigt i sovrummet nu så hon kan starta när hon vill :-)

 

2009-04-01

Jag har problem med att få FTP:n att fungera så jag kan inte ladda upp på min hemsida, så detta läser ni så klart i efterhand :-))

Minnas valpar växer som bara den nu och det händer saker varje dag. 
Tänk vad tiden går imorgon är dom 4v gamla! 
Dom har börjat smaka på valpfoder och tycker det är jättegott!

Valparna hos Beda mår också bra och fortsätter gå upp i vikt.
Kan tänka mig att Carina o Lennart inte får mycket gjort för övrigt! :-))

Qera växer o frodas också, nu tycker hon det är jobbigt med långa promenader så det får bli många och lite kortare istället. Idag är det bara ca 5 dagar kvar innan hon ska valpa om allt går bra!

En bild på Jorries bädd med tillknycklad "kudde"!

 

2009-03-30

Nu har Bedas valpar kommit. Till slut blev det 2 hanar + 1 tik. Vi hade trott att det var några fler men så är det ibland :-) 
Det viktigaste är att Beda och dom små mår bra! 
På lördag kvällen åkte jag till Carina o Lennart för Beda hade börjat bli lite orolig och flämtade en hel del.  Natten var "lugn" men inte sov jag mycket precis :-)
På söndagen fm började hon visa i tempen att det snart var så dags.
Ca kl 13,35 kom den förste och på kvällen 19,45 föddes den siste valpen!
Alla mår bra och hade fina vikter, men jag beslöt att stanna över natten i alla fall för säkerhets skull. På morgonen hade dom redan ökat rejält i vikt så jag kunde med gott samvete åka hem på em.
Ska försöka få ut bilderna så snabbt så möjligt! :-)

Oj vad Minnas valpar hade växt när jag kom hem, tänk vad bara några dagar gör i denna åldern. Det var full rulle inne i valplådan och dom studsar runt :-) 
Tänk vad gott det luktar när man snusar på dom!

En liten bild på en trött Rita!

 

2009-03-28

Det var andra gången på viltspårskursen och vilken tur vi hade, snön var borta och solen kom fram :-))
Idag drev en del av hundarna lite med sina ägare så det blir att ta nya tag på träningarna tills nästa gång vi ses!

Här är en härlig bild från rasten med fika och korvgrillning nere vid sjön.

Bedas temp har åkt upp o ner hela dagen så jag går mest bara och väntar på att Carina ska ringa så jag kan åka dit! :-)
Det är så spännande att se vad det kan bli för något!

 

2009-03-27

Idag när jag vaknade så var våren LÅNGT BORTA...... vi hade fått ca 5 cm snö inatt. Det verkar inte heller som den försvinner så snabbt. :-(

Nu börjar det dra ihop sig sig , Bedas temp har börjat hoppa lite och det är ju tecken på att något händer. Idag är det ju bara ca 5 dagar kvar. 
Även på Qera märker man att det inte är långt kvar ca 10 dagar bara. På promenaderna börjar det bli jobbigare o jobbigare att hänga med. Men hon är inte den som ger sig speciellt inte om det vankas godis vid hemkomsten :-)

Bilderna på valparna är en dag försenad men igår var hela dagen upp o ner och jag hann bara inte. 
Valparna har kommit ner i köket nu och det är inte enkelt att gå på tidningar :-)) 
Våra andra hundar är i hallen o vardagsrummet och så fort det låter i köket så måste dom kolla vad det är. Ruffa är nog den som är mest nyfiken för tillfället men Minna tycker att hon ska stanna i hallen än så länge :-)

Nu har inbjudan till vår SOMMARTRÄFF gått ut och jag hoppas att alla fått den, om inte hör av till oss. Alla våra valpköpare under åren är inbjudna som ni vet. 
Om det finns någon som är intresserad av rasen och vill ta chansen att träffa många Kooikrar samtidigt så är ni också välkomna men hör av er innan så vi kan bestämma vidare.

Tack alla ni som skickar in kort till oss jag älskar att få dom!
Här är en härligt kort jag fått från Lillemor med familj i Norge. 

 

2009-03-25

Jaha då är det Våffeldagen idag :-) 
Men vi sparar och gör dom på lördag-söndag istället!

Bedas mage hade växt en del så det blir spännande att se vad det blir så småningom, fast speciellt många tror jag inte det blir....

Jo jag lovade ju berätta lite om kullbedömningen i Holland. 
Först av allt tack för trevligt sällskap Ammi !

I år var det lite färre kullar än vanligt som kom och det är ju en tråkig utveckling. 
Det är dom största kennlarna som struntar i att åka dit med sina kullar så tappet blir ju större i och med det.
 Kullbedömningen är ju trots allt något av det viktigaste instrumentet vi har för att följa upp vad föräldradjuren nedärvt. Och en plats där man borde fått se svenska uppfödare visa mer intresse för! 
Tyvärr var jag ensam uppfödare från Sverige i år. Ammi är ju hanhundsägare men har ett otroligt intresse för avel vilket är jättekul. 

3 hundar från Sverige skulle också varit där men ingen av dom kom. 
I Manusia's Mervins, som jag samäger med Uffe och Katarina,  fall så var det ju bra att han stannade hemma och åkte till Malmö istället :-) Han blev ju 2a bästa hane med CERT o R-CACIB ( vilket kommer att bli ett CACIB så småningom eftersom 1an redan var  Internationell champion) ETT STORT GRATTIS från oss.

Vad som  gör en lite ledsen är att det finns uppfödare som inte verkar ha något större hum om rasstandarden. 
Tex en uppfödare hade använt en väldigt tickad tik till en lika tickad hane för dom tyckte det var så snyggt...........att det står att rent vitt är önskvärt tycktes dom inte ha en aning om. Inte nog med det dom hade gjort om samma kombination igen efter 1½ år vilket knappast tillför rasen något nytt genetiskt. 
Personligen så är hanen dom använt en hund som jag absolut inte skulle önskat gått i avel överhuvudtaget men som sagt varje uppfödare gör sina val.

Det fanns trots allt en och annan liten "godbit" som vi hittade bland unghundarna.

Meike hade sin första kull på årets kullbdömning och det var kul att se dom igen och som helhet såg kullen bra ut speciellt en av tikarna. 
Här är en bild på Didy o Meike!

 

2009-03-23

Nu är jag hemma igen från Holland :-))
Ammi och jag hade en trevlig resa, förutom att vi satt i olika köer i ca 2 timmar på resan dit. Det byggs om överallt på autobahn mellan Hamburg o Bremen, man byter ut broar mm mm.
Vi hade dock tur på hemresan och slapp den långa omdirigeringen, vägen hade varit avstängd hela förmiddagen men vi kom just när den var öppnad igen. Kullbedömningen var intressant som vanligt mer om det imorgon :-)

Igår kväll när jag kom hem så kände jag hur det rörde sig i Qeras mage:-)

Alla Minnas valpar mår bra och växer o frodas som dom ska.


I em ska jag åka o hälsa på Beda och se hur hon mår. 
Hon ska få sin valplåda nu så allt är klart när det är så dags. Det är ju inte mer än knappt 1½ v kvar. Tänk det är lika spännande varje gång!

 

2009-03-20

Jag vill skicka ett stort GRATTIS till mina älskade föräldrar som idag har varit 
gifta i hela 55 år. 
Dom ställer alltid upp i både vått o torrt, dom finns där alltid när dom behövs. Jag hoppas bara att jag har kunnat ge tillbaka lite av allt jag fått hittills i kärlek o omtanke.


2009-03-19

Jag känner inga sparkar i Qera mage ännu men efter helgen så har jag kanske bättre tur :-)

Imorgon ska nämligen Ammi och jag åka till Holland och titta på Kullbedömningen för Kooiker som sker 1 gång om året. 
Där är det utbildade domare som beskriver kullen utifrån rasbeskrivningen och sedan ser man på vad föräldradjuren har ärvt ner. 
Både det som är bra och det som är mindre bra. Alla kullar som är födda 2007 är inbjudna.
Jag har under många år försökt få till stånd det även här i Sverige men inget händer. Tyvärr är det en alltför stor kostnad att dra på sig som ensam uppfödare och ta hit holländska domare. Men man kan ju hoppas att klubben vaknar upp och börjar anordna något sådant här framöver för vi behöver det nu när det föds så många kullar per år. 
En motion var inlämnad av bl a Ammi , Katarina Hall o mig om detta till årsmötet och "styrelsen" skulle utreda saken.........

Här är en härlig bild på Linux och 2 av hans kompisar.

 

2009-03-18

Idag har Carina känt valparna sparka i Bedas mage :-) Det är så härligt när man känner det för första gången.
Tänk nu är det bara ca 2 v kvar tills det är dags att se vad det blir!

Jag har ännu inget känt på Qera men senare ikväll ska vi se om vi inte kan känna något! Hon växer i alla fall på bredden så det knakar, hoppas det bara inte är luft :-)

 

2009-03-17

Jag sitter just nu och grunnar på om jag ska anmäla Ruffa till Världsutställningen i Bratislava i Slovakien i oktober. :-) Jag sa ju att är hon inte dräktig så åker vi dit men det är en lång resa men samtidigt är det en upplevelse. 
Jaja jag får väl grunna lite till .......

Idag har vi verkligen haft en vårdag med underbart solsken. 
Blåsten som varit kraftig har gjort så att nästan alla vattenpölar försvunnit och hundarna blir inte så smutsiga. Vi bugar o bockar :-)

Här är en liten bild på Diko, kanske tror han det är en liten valp han snusar på  :-)

 

2009-03-16

Tänk idag är valparna 11 dagar jag fattar inte vart tiden tar vägen. 
Dom växer o frodas som dom ska. Idag försökte dom komma upp på benen lite men det blev platt fall :-)
Om drygt 1 vecka så är det dags att komma ner i köket och uppleva en ny värld.

Nu är det bestämt att Beda kommer att ha sina valpar hemma hos matte Carina och husse Lennart i Älvängen. 
Jag har grunnat hit o dit och Carina o jag har pratat om det flera ggr och till slut så blev det så att hon får vara kvar i hemmets lugna vrå. OCH bli extra bortskämd av matte o husse eller hur Carina ?
Det är ju bara drygt 1 tim resa bort så jag kan i princip åka dit när som helst under veckorna o helgerna och hälsa på.

Qera växer och frodas och börjar redan få en rund mage fast det bara är 6 v idag. Undrar hur hon kommer att se ut om 2-3 veckor???

 

2009-03-15

Idag hade vi viltspårskursen för första gången. 
Det var bra uppslutning hela 9 hundar kom och dom gjorde bra ifrån sig på sina första spår. Det ska bli spännande att se hur alla utvecklas framöver. Det är ju 2 st med som redan gjort anlagsklassen så vi ska även börja träna öppenklass-spår med skott. Här ritar o förklarar Thomas en del :-) 
Mer bilder kommer snart bland blandade bilder.

Vi fick också kul SMS och mail om några av våra hundar som bor i utlandet och som varit på utställningar med toppenresultat.
Ett STORT GRATTIS skickar vi till:
Cirtap's Prins J-L "Fico" van Zon (Kira-Limbo) som bor i Finland blev 2a bästa hane i Tammerfors med CERT och R-CACIB. 
Uffe , Limbos son i en annan kombination blev BIR!
I Switzerland var Cirtap's Prins L-D "Aiko" van Berk på utställning och fick
 Excellent 1/ Anw. Dt. Jugend Champion/ Ortenau Jugendsieger 2009!

Vi hoppas på att det kommer bilder också :-)

 

2009-03-12

Tänk vad vädret ändra sig snabbt. 
När jag var ute i förmiddags och gick med hundarna var det vår i luften och solen sken från en klarblå himmel. Några timmar senare ligger hela gräsmattan täckt av snö och det kommer fortfarande stora flingor.
Samtidigt som jag är glad över att jag lever i ett land som har årstidsväxlingar behöver ju inte alla växlingarna komma varenda dag :-)

Ikväll har jag varit och ultraljudat Ruffa och som jag tyvärr misstänkte så fanns det inga valpar. Det blir att ta nya tag när hon löper nästa gång :-)

Jag hade med Qera också för jag var ju allt lite nyfiken på om det ev kunde finnas fler valpar i henne i år än förra året. 
Nej egentligen var den största anledningen till att jag ville kolla upp henne den att jag skulle veta hur mycket mat jag ska ge henne framöver :-) 
Hon slukar ju fullständigt allting hon får. Vi kan säga som så att det var i alla fall 5+ valpar! :-)) 
Sedan får vi se vad det blir när det är så dags!

 

2009-03-11

Idag för 100 år sedan föddes min älskade mormor. Tyvärr lever hon inte idag utan hon somnade in lugnt o stilla för några år sedan. 
Mormor var alltid precis som man föreställer sig en kramgo mormor ska vara. 
Hon berättade många ggr under åren om hur ren hennes källartrappa utomhus varit när jag var liten. Varje gång jag var där skrubbade jag den ren och fin. Det städdillet har helt försvunnit :-))
Hon o morfar hade en tavla som föreställde "Kan du inte tala" som jag bara älskat sedan jag var liten, den har inget ekonomiskt värde men för mig representerade den all kärlek jag fick och min barndom på något sätt.
 När mormor dog så skulle tavlan ges till en annan person i släkten, och jag var så ledsen över detta, men när dom tog ner den från väggen så stod "Birgitta" på baksidan. Den känslan och värmen av att mormor tänkt på mig är fortfarande så stor att det kommer tårar vid tanken på det. Jag hoppas verkligen att mormor och jag får träffas en gång i framtiden igen!
Här är mormor Lisa 93 år gammal med sitt 1a barnbarnsbarnbarn, Jan, knappt 1 mån gammal.

Idag ska jag ta tag i alla gamla papper som ligger och bara väntar på att få sorteras. Tänk vad man drar sig för att göra det som inte är så kul, fast när man sedan är klar är man så stolt över att det blev gjort. Känner du igen dig?

 

2009-03-10

Idag känns det som det är vår på väg på riktigt. Solen skiner och det är en speciell lukt i luften. Vårens blommor börjar också komma upp och då njuter man. 

Efter dagens långpromenad tyckte Roda det var skönt att komma in igen och få en sovstund. Är man snart 10 år så behövs det nog. :-)

Valparna växer för varje dag, man nästan ser det på dom. 
Tänk att efter så många år som man hållit på så kan man ändå sitta timvis vid valplådan och bara njuta och le åt naturens under. På torsdag när dom är 1v kommer det nya bilder :-)

 

2009-03-09

Dagarna rusar iväg när man har mycket att göra :-) 
Valparna mår bra och växer snabbt. Minna har mycket mjölk så det räcker mer än väl till valparna, jag försöker hålla igen med maten nu i början och inte ge henne för mycket.
Qera växer också i omfång så man är nyfiken på vad som finns där inne

På torsdag kväll ska jag ultraljuda Ruffa för säkerhets skull, jag är osäker på om hon är dräktig. Ser man till hennes beteende så är hon helt klart dräktig men man ser inga fysiska tecken fast det är 4 v idag......

 

2009-03-06

Nu har Minna fått sina valpar. :-)
Det  startade igår kväll  med den förste killen kl 20,22 och den sista tiken föddes kl 23,35. Till slut låg där 5 hanar och 2 tikar.
Minna är en mycket stolt mamma och tar hand om sina valpar på ett utmärkt sätt. Tänk vilken underbar känsla och sitta vid valplådan när allt är klart och man bytt och städat upp. Man bara njuter trots att det var mitt i natten :-)
Mer bilder kommer under helgen!

 

2009-03-04

Fick ett mail idag där en gammal valpköpare berättar att hennes hund är så sjuk och dom vet inte vad det är. 
Det dyker upp en massa sår på kroppen men orsaken hittar dom inte. Usch jag lider verkligen med dom och hoppas dom snart får reda på vad det är. 

Idag har vi annars haft en solig o fin dag och det har blivit flera promenader. Här är ett kort på Minna när vi var ute! Hon hänger med på promenaden utan problem men är faktiskt lite trött när vi kommer hem igen!

 

2009-03-03

Nu har vi fått svaret på Maura och precis som Ahmanda så är det levern som inte mår riktigt bra. Som tur är äter hon bra så vi ska testa med dietfoder och medicin några veckor så får vi hoppas på att det går vägen. det är svårt att förstå att bägge två har/hade samma sjukdom och man får reda på det med bara 1 mån mellanrum.

Minna mår bra men fortfarande äter hon som en liten mus.......
Allt är lugnt med henne och inga valpar verkar vara på gång ännu. Jag håller tummarna för att hon går tiden ut och väntar tills på fredag/lördag.

 

2009-03-02

Jaha då kom det en massa snö igen..... men förhoppningsvis försvinner den snart igen :-)

Idag har jag varit hos veterinären med Maura, hon har inte mått bra på ett tag och har nu blivit så mager. Jag hoppas jag får svar på alla prover snart för det känns som en orolig väntan. Det är ju inte många veckor sedan hennes mamma Ahmanda fick somna in.

Minna mår bra och magen växer fast hon äter dåligt för tillfället. 
Idag har jag gjort klart allting i sängkammaren inför den kommande valpningen, så nu är det bara att vänta på att det ska bli så dags :-)

Här kommer nu ett kort på Astrid och Bogey när han blev BIS 5! 
Unika är så stolt över sin halvbror!

 

2009-03-01

Idag är det väl den första dagen på den första vårmånaden eller hur? 
Åtminstone låter det så på fåglarna dom har börjar kvittra på ett alldeles speciellt sätt nu.

Idag har det kommit några mail från valpköpare med kort på deras härliga hundar.
Jag blir alltid glad när jag får både det och ofta en lite uppdatering hur allt går. Några av killarna börjar komma upp i puberteten nu och vill testa om dom är stora o starka och försöker då skrämma andra hundar. Ibland lyckas dom och ibland inte. Det bästa är att dom inte får chansen utan att man avstyr det innan det sker.

Här är först en bild på Linux i Norge där det finns massor av snö!

Och en på Jackie som har hittat vackra flickor idag skriver husse :-)

Till slut en på Collin också. Matte har skaffat nu kamera :-)

Och ikväll fick jag ett SMS där Astrid berättade att Bogey, Unikas halvbror,  idag blev BIS 5 i Groningen! 
Ett stort GRATTIS från oss här uppe i Norden. Bilder kommer säkert snart också :-)

 

2009-02-28

Sista dagen i februari, undrar vad mars månad har med sig i bagaget? 
Lite spännande är det för vi har mycket att se fram emot! :-)

Idag var jag och tittade på en inofficiell utställning i Sätila där  Nilva, Qira och Keela från oss skulle deltaga. Ytterligare en juniortik var där och Emmy var väldigt lik sin mamma Lisa :-)
Alla juniorerna skötte sig bra och vi vill säga ett stort GRATTIS till er allihop. 
 1a blev Nilva men på en mycket hedrande 2a plats kom Qira. Jag hörde sedan att domaren Inger Karlsson hade haft svårt att välja mellan dessa båda :-)
På 4e plats kom Keela som idag tyckte att hon mest skulle busa. :-)
Nilva stannade som tur var kvar till gruppfinalen och blev där BIG-R!

När jag kom hem från Sätila på em så kom det ett SMS från Holland! 
Astrid som fött upp Unika berättade att Bogey, Unikas halvbror, hade 
VUNNIT hela GRUPP 8 i Groningen! 
WOW Nicos grupp 8 vinst i Wijchen 2004 har banat vägen för flera stycken Kooikrar i Holland som senare vunnit!

 

2009-02-27

Inte höll regnet i sig inte utan det är fortfarande en massa otäck is överallt, men man får väl glädja sig åt solen istället. :-)

Imorgon är det en inofficiell utställning i Sätila på naturbruksgymnasiet och då kommer det 4 Kooikrar. Det ska bli kul att träffa några av våra valpar från förra året igen! Är du intresserad av att åka dit och titta så beräknas Kooikern visas 
runt kl 11.00

Idag har jag skaffat hem lite mjölkersättning till dom kommande valparna, förmodligen behöver det inte användas men för säkerhets skull är det bra att ha hemma. I början av nästa vecka är det också dags att börja göra i ordning allt inför kommande valpning. Visserligen är det inte 63 dygn innan på lördag men fom 58 dygnet kan dom ju sätta igång. 
Jag håller dock tummarna för att hon går tiden ut!

Här är en härlig bild på Fico från Finland. En valp som Limbo o Kira kan vara stolta över! 

2009-02-25

Visst är det en alldeles speciell känsla när man känner en valp röra sig för första gången i magen på tiken. Det liksom bara sprätter till och man får en lyckokänsla i hela kroppen. :-) 
Nu är det inte så lång tid kvar, bara 1½v,  innan Minna ska valpa men dagarna går väldigt fort.

Jag talade med Carina igår kväll och nu finns det klara tecken på att Beda är dräktig. Så nu håller jag tummarna för att det ska gå hela vägen också! Det är ju faktiskt hela 5v dit!

Ute regnar det så överallt är det glashalt med bara is och is, för min del kan det regna riktigt i 2 dagar så allt försvinner och man kan gå ut igen utan risk att bryta armar o ben eller kanske nacken om man har otur.

Men titta vilken härlig bild på Troy jag fick idag.

 

2009-02-24

Idag har Qera gått 3 v och jag tycker nog att det ser lite mer rosa ut på hennes spenar men som sagt vi får väl vänta 1-2 v till innan vi vet säkert om hon är dräktig. På Ruffa ser man inget ännu och det är bara att vänta.
Tänk vad man kan missta sig på så kallade vänner ibland. Man blir så förbaskat besviken.

Men jag vill tacka alla er valpköpare som skickar mig mail/ringer och uppdaterar mig på hur det går med era hundar. Jag sparar alla mail så det är kul!
Titta här ett härligt vinterväder eller hur?

 

2009-02-22

Nu har Minna kommit hit för att som vi hoppas få sina valpar om ca 2 veckor. Hon har en rund liten mage så vi får se hur många det kan vara så småningom, 2 kg har hon gått upp i alla fall.
 Malin berättade att hon hade känt valparna under veckan som gick. :-)

 

2009-02-20

Oj nu har det kommit en massa snö :-) 
Hundarna blir så glada när dom kommer ut och upptäcker det, nackdelen är bara att dom äter en massa snö så det blir ett evigt springande ut o in.
Jan vårt barnbarn var här idag och motionerade hundarna ordentligt med snöbollskastning :-)

 

2009-02-19

Först av allt vill vi gratulera Vilda och Sally som fyller 4 år idag! Hoppas ni fick något extra gott att äta :-))

Idag kom det ett rekommenderat brev med posten och jag var lite undrande till vad det kunde vara. 
Men wow vad glad jag blev när jag såg det! 
DET VAR RUFFAS UNGERSKA CHAMPIONAT OCH POKAL!
Jag måste erkänna att jag trodde aldrig att det skulle komma så mycket strul som det varit. Men nu är det här!!!
En sak är ju dock att alla hennes championat o vinnartitlar inte kan komma med på SKK:s hunddata för dom tar bara 6 titlar........ i dagen datavärld känns det lite knepigt tycker jag.

Man pratar ju mycket om detta med barn o hund och alla problem men detta kortet fick jag idag och ingen kan betvivla kärleken som finns mellan dessa bägge.

När jag var hos Katarina och tittade på Limbo o Pixis valpar förra veckan så tog jag en bild som jag tycker väldigt mycket om. Pixi har ett ljuvligt huvud!

 

2009-02-16

Fick mail idag och då visade det sig att på samma utställning som Lille var igår var även Qeras mamma och Unikas halvbror. 
Och wow vilken dag det blev för dom!
Bogey blev BOB= Bäst i Rasen och Dazzle, 11 år gammal, blev först Bästa Kooiker-veteran och inte nog med det i den stora Veteranfinalen så VANN HON!
Ett stort GRATTIS från oss och Qera som är så stolt över sin 11-åriga mamma!
Här är domaren tillsammans med Dazzle och Janneke som visade henne!

I em fick jag även ett mail från Irene där hon berättar att Vira har börjar löpa nu. Vad är det med alla tikar i år INGEN håller sina tider överhuvudtaget????? Så det blir några dagar där jag måste grunna på vad jag ska göra nu........tänk om man ändå visste om Qera o Ruffa är dräktiga eller inte. 
Men det är för tidigt för ultraljud i vilket fall som helst. 
Bilden på tricolourhanen finns under den 13e:-)

 

2009-02-15

Vilken helg det varit! :-)
Idag fick jag först SMS från Ida med Mitra (Curry-Omen) i Umeå. 
Hon hade "äntligen" som hon skrev kommit sig för att ställa upp i en "riktig" lydnadstävling och vilken dag det blev! 
Bland 16 startande vann hon på 184 poäng ett snyggt 1a pris! :-) GRATTIS!!!
Ja vad säger man annars, att göra så bra ifrån sig på första tävlingen det var inte många poäng hon missade 184 av max 200! Helt otroligt! Det visar att det går om man bara tränar rätt! :-)) 

Strax efter kom det ytterligare ett SMS nu från Tyskland. 
Barbara o Lille (Jorrie-Maksi) var på utställning i Rheinberg och där blev han BOB= Bäst i rasen- junior och fick titeln "Rheinlandjugendsieger” .
Lille fick nu sitt 3e Junior-CAC och innehar numera titeln 
TYSK JUNIOR CHAMPION!  GRATTIS!

 

2009-02-14

Alla Hjärtans dag! 
Men alla dagar på året borde vara Alla Hjärtans dag tycker jag! :-) 
För 11 år sedan föddes Trixas första o enda kull av valpar. 
En av dessa, Offa, bor hos mina föräldrar och fyller år idag. Hon är en pigg o glad springertjej så ett stort GRATTIS på din 11-årsdag Offa från oss här i Falghult! 
Hoppas du fick lite extra gott att äta!

Tack alla ni som kom på Kooikerträffen idag det blev större uppslutning än väntat :-)
15 Kooikrar med familjer blev det på träffen allt som allt och utöver det 6 familjer som kom och ville titta på rasen och "lära" sig mer om den. 
Vi har underbara valpköpare som är så duktiga på att dela med sig av sin erfarenhet av rasen, både det som är bra och det som är mindre bra. För visst finns det en enorm mängd av olika erfarenheter. :-)
Det kommer bilder så snart jag hinner få in dom i datorn och ni som fotat skickat dom till mig :-)

 

2009-02-13

Fredag den 13e, ja nu är dagen snart slut och inga större katastrofer har inträffat ännu. Ibland är jag väldigt skrockfull och ibland inte alls.

Igår var jag o tittade på Katarina Halls valpar efter Limbo. Det var 3 st härliga glad o mycket runda småttingar :-)
Att ta kort på dom var ett helt företag för det där med att stå still ingår inte genetiskt i en Kooikervalp bara så ni vet :-))

På vägen ner till Skåne åkte jag in i Slöinge och hämtade hem Ahmandas aska. 
Vi har separat kremerat henne så hon får ligga under linden här hemma hos våra andra hundar o katter.
Det blev jobbigare än jag trodde och det kom många tårar. 
Jag satt faktiskt och pratade med henne en hel del på vägen till Katarina och hur konstigt det än låter så kändes det bra. Jag hoppas hon har det bra i sin katthimmel tillsammans med Mille och att hon väntar på oss andra som kommer så småningom!

Idag har vi haft besök av en familj med 2 Kooikrar och dom hade en tricolour hane. Jag tycker att det är vackert och skulle gärna ha en själv :-)) Bild på honom kommer snart!
Imorgon ska vi ha en Kooikerträff och 11 hundar med mattar o hussar kommer hit. Och förutom det så kommer hela 7 familjer som är intresserade av Kooiker och vill veta mer om rasen!

 

2009-02-11

Jaha nu är man hemma igen efter ytterligare en vådlig bilresa. 
Ner var det en massa köer och resan tog mer än 2½ tim längre än vanligt pga att det stod helt stopp i trafiken bitvis mellan Hamburg o Bremen. Och på vägen hem var det snöstorm mellan Hamburg o Köpenhamn. Det är väl ok om man slapp många lastbilar med släp som kör som om det vore sommarväglag. 
Hela bilen täcktes ju av modd när dom körde förbi så man såg ingenting på en lång stund. Tur det fanns en kantmarkering som låter när man kör på den, för det var där jag fick köra när det var som värst för att inte svänga fel på vägen.

Men till det viktigaste :-)) 
Ruffa är nu parad med Shadrach, en härlig Wetterhoun med mycket bra mentalitet. Han var vår reserv från början men jag är glad att det blev han till slut :-) 
Båda hundarna var rekommenderade av avelsrådet i Holland vilket är ett krav för att få avla.
"Problemet" i Holland är ju att en Wetterhane får inte ha mer än max 4 kullar under sitt liv ( en tik 3) och efter 2 kullar ska dom utvärderas och är valparna i kullarna ok får han ha sina sista 2 kullar. 
Det innebär ju att det ofta är helt eller delvis oerfarna hanhundar som ska para.

Tänk trots att man hållit på med uppfödning i 15 år så lär man sig alltid något nytt :-))
Den förste hanen ville inte kliva upp på ryggen på Ruffa utan ställde sig bredvid henne och försökte para på det sättet. Inte så lyckat om man säger så och jag har aldrig sett det innan i alla fall. Att dom inte kliver på är en sak men att para jämsides är något nytt......
Så det var bara att säga tack och adjö och ringa "reserven". 
Där var det lite si och så också på söndagen, han klev inte upp på Ruffa riktigt så långt som han behövde utan hängde mest. På måndagen var det bättre och när jag var på väg att ge upp så fick han till det en gång i alla fall :-))

Eftersom jag visste att testerna visat att det var rätt dag så beslöt jag att inte prova mer utan åka hem på tisdagen.
Så nu är det bara att hålla tummarna för att Ruffa är dräktig :-))

 

2009-02-06

Inatt åker jag till Holland för att se om vi lyckas para Ruffa. 
Blodtesten sa ca 2 dagar så söndag-måndag borde vara maximalt. Hoppas bara att hon gillar killen vi valt ut till henne och att han gillar henne...... håll tummarna för att vi ska få ett litet gäng nallebjörnar om ca 9½ v :-))

När det gäller Minna kom det ett mail idag där Liz berättade att Minna har flera fina tecken på att hon är dräktig! Magen är lite rundare och spenarna större och matlusten är stor :-)) 
Det ska bli så spännande att se vad det blir om ca 4 veckor!

 

2009-02-05

Testen på Ruffa som vi gjorde igår visade att det är nog ca 4 dagar kvar innan ev parning. Så vi gör ett nytt test imorgon så får vi se vilket utslag som det blir då. Pappa o mamma är mina klippor när Thomas är bortrest. Så pappa kommer hit o bor här om jag måste åka innan Thomas är hemma igen! 
Men jag packar nog färdigt imorgon för jag har på känn att jag måste åka på lördag morgon till Holland.
Som tur är visar Unika inga tecken på löp ännu.

Jag talade med Carina idag som har Beda och det låter lovande. 
Beda som alltid varit lite kräsen med maten slukar nu allting väldigt snabbt :-))

 

2009-02-04

Tänk nu är det 4½ v sedan vi var iväg och parade Minna. 
Hörde just att tiken som parades av Knopje 4 dagar senare än Minna visade sig vara dräktig vid ultraljudet som gjordes igår. 
Jag tycker däremot inte att det finns någon anledning att göra ett ultraljud i dagsläget. Skulle det visa sig att vi är osäkra på en ev dräktighet när hon gått 6 v då kommer vi nog att ultraljuda henne. Alla tecken idag är i alla fall sådana att hon verkar vara dräktig. Hoppas jag har rätt :-))

Jag var och blodtestade Ruffa för en stund sedan och sitter nu och väntar på resultatet, jag hoppas verkligen inte att hon är klar ännu på några dagar men känslan säger något annat.......

Min kusin Melina fick en son den 14/1 och nu hade lillkillen fått ett namn, Noah blev det till slut! Jag har bara sett honom på bild ännu och han är jättesöt, kan tro att min moster o morbror är stolta morföräldrar nu :-))

 

2009-02-03

Vi var på besök hos Leo idag också och det blev en fin parning igen. Han har verkligen fått kläm på det snabbt :-))
Skönt att det var fint väder så man inte frös så mycket i alla fall :-))

Imorgon ska vi åka och testa Ruffa och se vad som hänt och var hon ligger i sitt löp. Jag hoppas verkligen att det är flera dagar kvar innan hon är klar, det har liksom blivit väldigt tätt just nu. Tyvärr löper hon ju bara 1 gång per år så man har inte så mycket att välja på om man vill försöka para henne.

 

2009-02-02

Jaha det var som vi trodde, Qera var redan i höglöp och detta så tidigt som på 
dag 11, flera dagar innan de andra parningarna. 
Så när veterinären ringde och lämnade svaret på blodtesten blev att slänga sig i bilen igen och åka hem till Marina och Leo!
Han hade ju aldrig parat tidigare så lite extra spännande var det allt, men vi hade ju 2 reserver i bakgrunden så det var lugnt!
Leo visade sig vara en naturbegåvning precis som sin far Limbo, han tvättade och uppvaktade Qera som en riktig gentleman även om inte Qera uppskattade allt han gjorde :-)
På andra upphoppet så satt han där han skulle och dom hängde ihop i 14 min. Vi ska göra ett försök imorgon igen men blir det inget mer så är vi nöjda i alla fall. 
Nu är det bara att vänta och se om det blir några valpar om ca 9 v.  

 

2009-02-01

Jag fick ett jättekul mail från Norge idag. 
Gatsby har blivit uttagen till det NORSKE REKRUTTSLANDSLAGET I AGILITY som är första steget till att kanske kunna komma med i det Norska Landslaget så småningom. 
I vilket fall som helst får Åse o Gatsby all hjälp dom kan få för att vidareutvecklas så mycket dom kan. Vi håller tummarna för att det ska bli en fin erfarenhet.

Imorgon ska jag iväg och blodtesta Qera så får vi se när det är dags att försöka para henne. Här hemma ställer hon upp sig så villigt fast det bara är dag 11 men jag tror inte hon är klar ännu.

Ruffa ska vi testa på onsdag :-)) 
Men jag hoppas hon håller sig tills nästa vecka när Thomas är hemma igen!

 

2009-01-31

Ibland är det kul att öppna mail ( åtminstone vissa) när man varit borta några dagar. Ett var från Jenna med familj i Sandviken och vi vill skicka  ett stort GRATTIS till hennes fina utställningsdebut. 1a pris med HP och BIR samt till slut BIG-2 i grupp 8.

Ja som sagt jag har ju varit borta några dagar, det har ni säkert märkt eftersom inget har blivit skrivet. :-)
 Carina och Beda och jag var ju en tur till Holland och till slut blev det en parning mellan Beda och Diko. 
Diko är en så härlig hane med utmärkt lynne, han tycker om barn och vuxna och är helt ok mot andra hanar + att han är snygg, alltså en liten pärla! :-)) 
Som ni kanske minns att jag berättade så blev han ju faktiskt 2a bästa hane på Clubshow i Holland i höstas.
Om Beda nu har blivit dräktig, så klart hon är förresten, så ser vi fram emot valpar runt 1/4 och vi hoppas verkligen på att det inte blir ett aprilskämt :-))

Vad som däremot "stökar" till en massa är att Thomas ringde mig i Holland och berättade att Ruffa löper nu också. 
Så nu är det bara Unika som vi väntar på, men jag hoppas att åtminstone hon kan hålla sin "planerade " löptid i mars. 
Och Irene säg till Vira att hålla på sig länge till !

 

2009-01-26

Igår glömde jag ju helt av att gratulera Marianne o Simen till Linux BIR på valputställningen i Norge! 
Så ett stort grattis till er alla tre det gjorde ni bra hoppas ni fortsätter i samma takt framöver :-)

Nu har jag packat färdigt och kl 6,30 imorgon bitti åker Carina, Beda och jag till Holland. Vi hoppas ju på att vi kommer hem i slutet av veckan med en nyparad och dräktig liten Beda :-) 
Man kan ju aldrig vara säker men hoppas gör man ju alltid! Så snälla håll tummarna för att resan o parningen lyckas!

Sedan fick jag mail från Liz idag och det finns i alla fall lite tecken på att Minna ska vara dräktig. Men före 5-6 veckor så kan man aldrig vara säker utan mycket kan hända fortfarande!

 

2009-01-25

Inte får man vara glad många dagar. 
Ahmanda vår gamla katt som blev 12 år den 9/1 hade blivit lite loj och ville inte äta under några dagar. 
Hon har ju alltid varit den som pratat mycket och alltid varit mitt bland allihop o allting. Men nu ville hon inte ens komma ner från andra våning. Så jag var tvungen att ringa veterinären igår och vi fick komma in akut. 
Det var många olika akutfall igår i Slöinge så vi fick vänta ganska länge men vad gjorde det vi fick ju tid att sitta och prata och "gosa" länge och nu efteråt är jag tacksam för det. 
För till slut visade det sig att hon hade väldigt höga levervärden och alternativen var ju bara att lägga in henne över helgen och se om det gick att bota, veterinären trodde att det kanske gick till 20-30%, eller att få låta henne somna in. 
Jag måste säga att det kändes inte som det fanns några alternativ, 12 år gammal och levt ett fritt och härligt liv fick bara inte sluta med att hon skulle sitta i bur de ev 2 sista dagarna av sitt liv.
 Man kommer till denna punkten många ggr i sitt liv och det är lika otröstligt jobbigt varje gång men jag tog beslutet att låta henne få somna in för alltid. 
Nu sitter hon säkert tillsammans med sin älskade Milou och tittar ner på oss och håller ett vakande öga på oss som finns här nere.
Ahmanda har varit en klippa och fostrat kattungar o hundvalpar och hon var framför allt Ruffas underbara kompis!

När jag berättade för Milous matte Maj-Lis om Ahmanda fick jag ett fint mail tillbaka med många gemensamma minnen, ett av dom kan jag bara inte låta bli att delge er här:

Glömmer aldrig när vi bodde på vandrarhemmet utanför Göteborg med Ahmanda och Milou och Skurken ... Ingrid, Bernhard och Snurran bodde i rummet bredvid. Vi fyllde hela grupp 1 med våra svarta katter på den utställningen. Jag skulle ju lämna tillbaka Ahmanda till dig då
för att vi misslyckats med parningen ...å så vaknar jag på natten av att dom två gör DET på min rygg.  Ojojoj, det glömmer jag aldrig.. Jag sov ju i en våningssäng och slog huvet i sängen ovanför -  å så jag skrattade sen. Bernhard hörde alltihop och blev "galen " inne hos Ingrid ... ujujuju....... Goa minnen.


Tack älskade Ahmanda för alla fina år tillsammans.

 

2009-01-22

Jaha det var väl det jag trodde, nu löper Qera också. Men som tur är visar dom andra ingenting ännu. Och naturligtvis ska hon paras just den veckan Thomas är bortrest......jaja vi får se hur det blir framöver. Det finns ju alltid en plan B för i fall att. :-)

 

2009-01-18

Söndag igen var tar tiden vägen tro?? 
Igår hade vi vår första "ordinarie" Kooikerträff här och det blev lite bortfall av hundar o deras familjer. Inte mindre än 3 av dom verkade ha blivit smittade av noskvalster på Göteborgsutställningen, det verkar vara den gemensamma nämnaren i alla fall.
Det blev en trevlig miniträff tycker vi, med en lång promenad och sedan testade vi lite budföring ( hunden springer mellan 2 personer på kommando) och det var dom jätteduktiga på. 
Vi gick ner till sjön denna gången och där hade Thomas fixat till en öppen eld där vi grillade korv och lite annat! :-)
Vi hade också en liten frågesport och det var kul att se att det mottogs bra. Vann gjorde Ida Maschers familj som fick 6 rätt av 6 möjliga och var närmast i utslagsfrågan.

Den 14/2 har vi nästa träff och då får vi hitta på något annat. Vill du vara med så hör gärna av dig senast den 11/2 så skickar jag vägbeskrivning om du inte har den redan.

Jag fick också reda på att Beda har börjat löpa idag så nu blir det att planera en resa till Holland snart. 
Det var i sista minuten hon kom igång för v 6 har jag svårt att åka hemifrån eftersom det är möbelmässa i Stockholm hela veckan och Thomas är där.
Sent igår kväll upptäckte jag också att Jorrie har börjat löpa och det har bara gått knappt 5 mån sedan sist......
Nu är risken att hon drar igång Qera o Unika o Ruffa om några dagar och då måste jag erkänna att då vet jag inte riktigt vad jag gör........
Kanske pappa kan ställa upp och bo här, vi får vänta och se vad som händer de närmaste dagarna. Håll tummarna för att dom andra inte kommer igång före slutet av v 5 i alla fall.

 

2009-01-16

Skönt nu är julen ute och allt är i normals gängor igen. Hm kom just på att jag inte tagit bort julgardiner o julstjärna i hundrummet... ok det får bli på söndag!
Nu ska vi planera lite inför träffen imorgon, vädret verkar bli ok i alla fall. 
9 st Kooikrar med familj har anmält sig och några besökare kommer för att bara titta på rasen och ställa frågor hoppas jag.
Jag tycker det är jättebra om folk även träffar "vanliga" valpköpare som bara har en hund och ställer frågor till dom, för vi som är uppfödare har ibland andra erfarenheter eftersom vi oftast har mer än en hund.

 

2009-01-15

SOLEN SKINER! Både ute o inne :-)
Nu åker julen ut för det känns som våren är på väg, jo jag vet det är flera månader dit. Solen gör att man blir på så gott humör trots att jag vaknade med en fruktansvärd huvudvärk för 3e gången på mindre än en vecka. Förhoppningsvis är orsaken till det snart ett minne blott. :-) 
Nu ska här städas !

 

2009-01-12

Idag är vi inne i vardagen igen och det regnar. Tänk vilken tillfällighet :-(
Jag skulle vilja ha torrt väder och sol ute, gärna kallt för det ger en så frisk luft! Men men vädret kan man inte ens be ska bli vackert det är bara att gilla läget!

Hundarna tycker att skogspromenader är jättekul men i sådant här väder har dom inget emot när vi vänder hemåt igen.
Varje dag som går nu så väntar jag på att höra om dom sett något tecken på Minna att hon skulle kunna vara dräktig, jag vet ju att det tar minst 2 veckor till om inte 2 men i alla fall :-))
Alla hundarna fäller som bara den här hemma nu så det är som att gå på en pälsmatta på golvet om man inte dammsuger 2 ggr / dag och det gör jag inte! 
Så vi får se när det är dags att dom kommer i löp, det är tidvis lite spänt mellan tikarna så det kanske ligger närmare än väntat.

 

2009-01-11

Bingo! 
Idag fick vi Borås tidning för första gången på 3 dagar, äntligen var vår väg sandad så den gick att köra på. Tänk att det ska behöva ta så lång tid att få den sandad trots att detta är sådant som händer varje år........
I skogen är det inte lika lätt att gå tyvärr där ligger isen kvar på stigar o skogsvägar så det är tur att vår träff ska vara nästa helg istället.

Tack snälla Anna Maria för korten på Qira och Maria. Jag är så stolt för det var en fin prestation av dom!

 

2009-01-10

Lördag igen, ofattbart att det redan är en vecka sedan jag var och parade Minna.
Vi har lite olika åsikter om när julen ska städas ut här hemma, jag vill ha kvar det ett tag till och njuta av ljusen och det varma röda men Thomas vill släppa in det nya året och våren :-) Vi får väl se hur det blir imorgon. 
Vår grusväg, eller rättare sagt samfällighetens grusväg är fortfarande täckt av is så det är inte lätt att åka bil på den. I varje fall jag tar inga onödiga risker så det blir att vara hemma.

Nästa helg ska vi ha en kooikerträff här hoppas det har blivit bättre väder tills dess!
Sedan väntar jag fortfarande på dom bilderna som Anna Maria tog på Qiranda i Göteborg :-)

Tack alla ni som skickat julkort här kommer en bild på dom vi hängt upp i köket!

 

 2009-01-07

Nu är vi ute på nätet igen. 
Jag kom hem i söndags kväll med en nyparad Minna:-) 
Knopje var en duktig kille och skötte sig verkligen som en gentleman trots att det var första gången han parade. 
Det är ju alltid lite nervöst när det är första gången för bägge två hundarna. 
Jag vill verkligen tacka Fam. Treutel för deras stora gästfrihet och vi håller nu tummarna för att det blir många fina valpar om 2 månader.

Tyvärr blev det ingen utställning för mig, för på vägen hem måste jag ha ätit något som gjorde att jag under natten till måndagen mådde illa och tillbringade en lång stund ovanför en plastskål. URK.....
Benen har varit som spagetti i 2 dagar men idag är allt ok igen.

På måndagen fick jag dock väldigt fina nyheter från Göteborg :-))
Manusia's Mervin som jag samäger med Katarina Hall och Ulf Pettersson blev BÄST I RASEN och fick sitt 3e cert!
Och inte nog med det,  Cirtap’s Prinses J-K "Beda" V Ijssel blev 
BÄSTA TIK med Cert
och då även Bäst i Motsatt Kön . 
Som ytterligare "grädde på moset" så placerade sig Qeras lilla tjej 

Cirtap's Hertogin Q-M Qiranda v Esp "Qira" som 
2a bästa tik med CK.
Hur det gått för Collin som också var med vet jag ännu inte jag väntar på resultaten. 

 

2009-01-02

Nu är det spännande, imorgon åker jag ner till Skåne och hämtar upp Minna och så åker vi vidare till en mycket trevlig Kooikerhane och så hoppas vi på en fin parning. Vi får se om jag hinner hem till utställningen på måndag.

 

 2008-12-31

Årets sista dag, visst blir man lite nostalgisk :-)
Många saker har hänt under året, både glada och tråkiga förstås.
En kul sak är att våra hundar är ute i markerna med husse o matte i alla olika situationer. Tex så skjöt man ett Rådjur för Otto sent i höstas och Qira var med matte i drevkedjan och "hjälpte till" :-))

Vi vill nu önska alla våra vänner ett riktigt 
GOTT NYTT ÅR 2009!

Sidan uppdaterad 2010-01-02